Овај МИНЕРАЛ је главна супстанца свих ЖИВИХ БИЋА: Његов НЕСТАНАК биће ФАТАЛАН по ЧОВЕЧАНСТВО! (ВИДЕО)
Од укупне количине фосфора коју издвојимо из рудника само петина долази у храну коју једемо
Глобално отопљавање, отапање леда, повећање температуре и смањење количине питке воде су проблеми које већина људи види као пресуднима за опстанак човечанства, али научници упозоравају како би нестанак једног минерала могао бити далеко фаталнији од ових претходно набројаних ствари - јер би се могао догодити у врло скоро време и са снажним последицама.
Реч је о фосфору, минералу који је главна супстанца од које су створена сва жива бића, чије светске резерве нестају а сам није обновљив. У научној заједници више се не расправља о томе хоће ли се то догодити, већ када јер је у свету остало тек неколико рудника фосфора који снабдевају цео свет овом вредном сировином.
Да би се добио фосфор, прво се мора екстраховати из свог концентрисаног облика, а снабдевање долази готово искључиво из фосфатних рудника у Мароку, с далеко мањим количинама које се налазе у Кини, САД, Јордану и Јужној Африци.
У Мароку се већина рудника налази у западној Сахари, бившој шпанској колонији коју је Мароко анексирао 1975. Чињеница да преко 70 одсто фосфора у свету долази из једне једине локације је огроман проблем, пре свега јер научници упозоравају да се приближавамо "врхунцу фосфора", тачке у којој потражња почиње да надмашује понуду и комерцијална пољопривреда не може да настави да пружа тренутне приносе. У најгорем случају, резерве фосфора биће потпуно исцрпљене у року од 35 година, пише Нејчр. Научници ову кризу пореде с такозваним Хаубертовим врхунцем или Пок Оилом.
Али за разлику од нафте, за фосфор не постоји алтернативно решење. У природи, фосфор је везан само за кисеоник, звани фосфат. Фосфор је кључни састојак биљног ђубрива. Управо огромне количине ђубрива су омогућиле експлозивни раст становништва током последњих деценија и благостање индустријских земаља.
ПОЧЕЛА ПРОДАЈА НАЈСКУПЉЕГ ЛЕКА НА СВЕТУ: Само једна доза кошта више од ДВА МИЛИОНА ДОЛАРА
Потресна исповест Рускиње која је оптужена за шпијунажу: Боравак у затвору у САД био је тортура
Откривен застрашујући Обамин план: Вашингтон хтео да заузме Крим, па нуклеаркама уништи Русију?
Широм света, пољопривредници су у стању да узгајају усев потребан да би нахранили 8 милијарди људи интензивном употребом фосфатних ђубрива. Али занимљиво је да природни фосфор заправо не нестаје, већ се сели ван домашаја људи. Наиме, неорганско фосфатно ђубриво које се примењује је врло покретљиво и цури у водотоке. Поред тога, фосфат се распршује и на крају се испере у океан где се одлаже као калцијум фосфат или га преузима морски организам који се на крају смести на дну океана када умре. То не значи ништа људима којима треба фосфор у пољопривреди. Прекомерна употреба фосфора у ђубриву и многи производи које свакодневно користимо доводе до тога да велике количине фосфора неповратно заврше у светским океанима.
Да бисмо додатно усложили ствари, чак је и фосфор који користимо у великој мери изгубљен. Од укупне количине фосфора коју издвојимо из рудника само петина долази у храну коју једемо. Нешто се пропушта даље, а нешто заврши у тлу где се веже за калцијум и гвожђе. Неки корени биљака имају способност издвајања фосфора, али не у довољним количинама да га људи користе. Поред ових неорганских облика, фосфат се такође претвара у ћелијска једињења, производећи органски везан фосфор, попут фосфолипида или фитата. Након смрти организма, ова органска фосфорна једињења треба да се врате у форму фосфата. Колико фосфора је органско везано у земљи зависи од броја и активности организама који то могу да ураде. Пољопривредна тла су обично богата неорганским фосфором, док у нетакнутом екосистему попут шума и дугогодишњих пашњака преовлађује органски везан фосфор.
Али пољопривредне површине су често исцрпљене од фосфора током жетве и поступака управљања земљиштем, као што је орање, што захтева додавање ђубрива које садрже фосфате да би земља била плодна. Решење за фосфорну кризу може се постићи неколико једноставних мера, кажу научници. Човечанство првенствено треба да једе мање меса јер се велике количине користе за узгој стоке.
Такође, требало би да улаже у технологије за вађење фосфора из канализације. Најважнија последица нестанка фосфора биће свакако повећање цена ђубрива, што неће утицати само на пољопривреднике. Као резултат тога, производња житарица драматично ће порасти, а као резултат тога већина хране ће постати луксузна роба.
ПУТИН СПРОВЕО ЧИСТКУ! Руски председник ПОДЕЛИО ОТКАЗЕ десеторици генерала, ево шта је ГЛАВНИ РАЗЛОГ
ПРОРАДИО ПОПОКАТЕПЕТЛ! Древно чудовиште БЉУЈЕ ВАТРУ, пепео пада по МИЛИОНСКОЈ МЕТРОПОЛИ (ВИДЕО)
"Хоћете ли се смејати ако СКОЧИМ КРОЗ ПРОЗОР?" Ангелина (12) се БОРИ ЗА ЖИВОТ због злостављања у школи
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) У сукобима у Багдаду има погинулих и рањених! (ФОТО/ВИДЕО)
НАЦИОНАЛИСТИ ОДУШЕВЉЕНИ: Стив Бенон планира да купи ПОЗНАТЕ НОВИНЕ!