НЕБО ПОЦРНЕЛО ОД РОЈЕВА СКАКАВАЦА: Ужасан призор у Африци, ова ПОШАСТ је уништила све усеве! (ВИДЕО)
Нова генерација ројева скакаваца прети да ће уништити егзистенцију фармера и сточара широм источне Африке - продубљујући прехрамбену кризу у региону у којем је већ гладно 35 милиона људи, упозориле су у среду Уједињене нације.
Од јануара до августа, масивна пустиња ројеви скакаваца преплавили су Сомалију, Етиопију и Кенију, пустошећи усеве и уништавајући пашњаке у најгорем избијању деценија. Владе, подржане од агенција Уједињених нација и међународних добротворних организација, одговориле су великим ваздушним и земаљским прскањем пестицида како би уништиле ројеве, које су научници повезали са климатским променама.
БАЈДЕН НЕГАТИВАН НА КОВИД! Новоизабрани председник САД тестиран након што је саветник Беле куће инфициран
НОЋНИ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС УСКОРО НА СНАЗИ! "Морамо потпуно искључити прославе Нове године"
НУКЛЕАНО ОРУЖЈЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УГРОЖЕНО? Хакерски напад компромитовао америчку Агенцију за нуклеарно оружје!
Али широко распрострањене кише у Етиопији и поплаве изазване циклоном у Сомалији прошлог месеца створиле су повољне услове за узгој, омогућавајући пораст броја скакаваца, саопштила је УН-ова Организација за храну и пољопривреду (ФАО).
- Постигли смо много, али битка против ових неумољивих штеточина још није готова - рекао је генерални директор ФАО Ку Донгиу у изјави.
- Не смемо се поколебати. Скакавци расту дању и ноћу, а ризици погоршавају несигурност хране за рањиве породице широм погођеног региона.
Ројеви скакаваца већ се формирају у Сомалији и Етиопији и прете поновном инвазијом на северну Кенију, док је узгој у току и с обје стране Црвеног мора, што представља нову претњу Еритреји, Саудијској Арабији, Судану и Јемену, рекао је ФАО.
Хабиб Махмуд, активиста за заштиту животне средине у граду Галкаио у сомалијској полуаутономној северној регији Пунтланд, рекао је да су пољопривредници и сточари озбиљно погођени.
- На овој фарми која се налази на периферији Галкајоа било је близу 5.000 стабала.
- Они су дрвеће потпуно оголили за неколико сати. Ниједно дрво није преживело - рекао је Махмуд телефоном фондацији Томсон Ројтерс.
- Власници те фарме рекли су ми да су изгубили читав извор прихода, за њих није остало ништа. Власти Пунтланда процењују да је готово трећина пољопривредника престала пословати, а више од 35.000 породица изгубило је посао и приходе разарања изазвана инсектима.
Помоћници кажу да је сточарима потребна ветеринарска нега и сточна храна за изгладњелу стоку, док пољопривредници требају новац да би им помогли да преживе месеци до следеће жетве.
Кенијске власти саопштиле су да су набављале пестициде, летелице за прскање и распоређивале земаљске тимове за надзор како би пратиле кретање скакаваца и информисале заједнице.
"Ови скакавци имају потенцијал да униште пољопривредна земљишта и било који други облик зелене вегетације," рекао је портпарол кенијске владе Цирус Огуна на конференцији за новинаре у уторак.
„Ако се не обиздају у нашој земљи, скакавци могу да поткопају нашу прехрамбену сигурност.“
Више од 35 милиона људи у Етиопији, Кенији, Сомалији, Судану и Јемену има несигурну храну.
ФАО процењује да би се овај број могао повећати за још 3,5 милиона у наредним месецима, ако се ништа не предузме за контролу последњег избијања.