ОВДЕ ВИШЕ НИ ДУХОВИ НЕ ЖИВЕ: Сурови климатски услови учинили своје - град изгледа језиво (ВИДЕО)
"Рад у Совјетском Савезу је ствар части, славе, поноса и херојства", писало је на улазу у Воркуту, један од највећих гулага у европском делу Русије.
Воркута је настала 1932. године као централни логор и административни центар за мање логоре у окружењу, где су затвореници довођени на принудни рад.
Данас овај град многи називају "градом духова" јер број његових становника опада вртоглавом брзином. Када се томе додају сурови климатски услови, температуре које се спуштају и до –52 степена целзијуса и поларне ноћи, и његова мрачна историја, скоро да можемо осетити језу коју овај град изазива, преноси Натионал Геограпхиц. Током Хладног рата ту је била и војна база за стратешке бомбардере.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/06/untitled_design_1.jpg?itok=vvyd4NYQ)
Садњом једног дрвета годишње се елиминише 21 килограм карбонског отиска
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/06/pjimage_2_2.jpg?itok=lZsOPps4)
ЗАВИРИТЕ У БАЈКОВИТЕ ОДАЈЕ КРАЉИЦЕ ЕЛИЗАБЕТЕ: Палата засијала у духу празничне еуфорије (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322742/profimedia-0393495954.jpg?itok=Iohnghew)
"ЦРНА КУТИЈА" ЋЕ СПАСИТИ ПЛАНЕТУ ОД КЛИМАТСКЕ КАТАСТРОФЕ? Снимиће сваки наш корак и оставити важан запис
Воркута је један од највећих градова који се налазе северно од Арктичког круга, најисточнији и најхладнији европски град. Припада Печорском рударском басену на крајњем северу Русије и некада је био значајан рударски центар.
Статус града је добила 1943. године, а током 50-их су распуштени логори. Град је доживео експанзију током 70-их и 80-их година прошлог века. Воркута је била симбол совјетске индустријске моћи и снабдевала је угљем читав Совјетски Савез.
Ипак, почетком XXI века дошло је до затврања рудника због високих трошкова. Од тада је Воркута један од градова са највећом стопом смањивања популације у читавој Русији.
Због недостатка посла, град су напустиле десетине хиљада људи. Бројни стамбени и јавни објекти су напуштени, али одолевају зубу времена кроз једну веома необичну слику – оковани ледом. Поједина степеништа изгледају као да се на њих обрушила лавина, а зидови, плафони и намештај су прекривени ледом.
Некадашње радничко насеље Северни је у прошлости врвело од људи, а данас присуство оних најистрајнијих можемо приметити кроз понеки димњак из кога излази дим. Ово напуштено радничко насеље изгледа као да је замрзнуто у времену пре скоро пола века.
Воркута је само један у низу градова који су доживели нагли економски и популациони раст, а затим и вртоглави суноврат у тишину и пустош.