ОВЕ ДВЕ СРПСКЕ СВЕТИЊЕ СУ ОПЧИНИЛЕ ТИТА: Чак их је одабрао да буду прве слике Југославије пренесене преко сателита
Бели анђео одабран, јер је постао широм света познат као симбол свеколиког мира
Тадашња Југославија била је једна од 16 држава где се посматрао пренос који је гледало више стотина милиона људи са обе стране Атлантика.
НАЧЕЛНИК ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЈЕ УПОЗОРАВА: Шта све треба да знате да бисте правилно лечили дијареју код деце
Славна победа српске војске у овом селу натерала је Турке у бег! Овај бој био је важан због ЈЕДНЕ ствари
Како то да усред Београда постоји палата под називом АЛБАНИЈА? Одговор се крије у невероватном сплету околности (ФОТО)
Освајање свемира одувек је представљало човекову преокупацију. Још од древних времена, људи су изучавали звезде учећи како да се према њима оријентишу. Груписали су их у сазвежђа како би се лакше распознавале. Како је технологија напредовала, тако је и сан о освајању удаљених делова универзума постао ближи.
У том контексту, хладни рат представља прекретницу у развоју свемирске технологије. Трка између СССР-а и САД за светску доминацију померила је своје тежиште и ка планетама. Први човек у свемиру уопште био је Рус а Американац онај чија је нога прва стала на Месец.
То су заиста били "мали кораци за појединца а велики за човечанство" ако парафразирамо ону чувену реченицу. Мало ко се од млађих генерација сећа сателита Телстар-1 и шта је он у то време представљао. Ево зашто је то важно за Србију. Овај сателит је лансирала НАСА 10. јула 1962. године што је омогућило размену слика путем телевизије у живом преносу између САД и Европе. Радио је само седам месеци а сада је остао и даље у орбити Земље.
Ова идеја није била старијег датума. Још се 1945. године размишљало о томе како се слика преноси коришћењем комуникационих сателита. На томе је радио Артур Кларк који је истраживање свемира желео да искористи у ту сврху. Жељу за тако нечим додатно су поспешили страхови након што су Совјети успешно лансирали свој сателит Спутник 1.
Овај сателит је у истом тренутку био технички, политички и културни догађај дајући подстицај свету глобалног информисања каквог данас схватамо здраво за готово. Како пишу, тај подухват није могао да буде комплетан без радио станица на земљи за помоћ у преношењу сигнала у Племер Бодоу (Енглеска) и Андоверу у америчкој држави Мејн.
Сателит је израдила, тада једна од најбољих Телекомуникационих фирми AT&T што је представљало учешће и приватног сектора у изради пројекта од националног значаја. То је било поготову важно ако се узме у обзир и говор тадашњег председника Кенедија из 1961. године о освајању месеца.
Зашто је ово значајно за Србију и тадашњу Југославију? Наиме, тадашња Југославија била је једна од 16 држава где се посматрао пренос који је гледало више стотина милиона људи са обе стране Атлантика. Пренос је почео емитовањем слика Ајфелове куле у Паризу и Кипа слободе у Њујорку.
- Међу првим кадровима који су представљали поздрав Европљана Американцима, током првог сателитског преноса видео сигнала преко сателита ’Телстар’ бука је слика Белог анђела из Милешеве.
Бели анђео одабран, јер је постао широм света познат као симбол свеколиког мира. То заиста и јесте једно од ремек дела уметности у средњовековној Европи. За историчаре уметности то је оно по чему нас свет препознаје.
Мирослављево јеванђеље је друга слика која је приказана у овом преносу. То је најстарији српски рукопис који је написао монах Грегорије пре 900. година. То је веома важан документ и артефакт православног хришћанства.
Развој сателитских комуникација заиста је сада прешао културне и трансконтиненталне удаљености. Сада се живот не може замислити без коришћења сателита као виталних средстава комуникације.
Развој интернета значајно је убрзао начин преношења информација па сада слику са другог краја света можемо видети у делићу секунде. Ова два драгуља наше културне баштине одабрана су због своје културно историјске вредности. То ће остати у аманет будућим покољењима да буду поносна на своју историју и уметност.