Ово је 5 РАЗЛОГА који су Макрону донели убедљиву победу и место првог човека Француске (ФОТО)
Макрон је победио у 39. години
Емануел Макрон покренуо је земљотрес у Француској – пре само годину дана он је био члан владе једног од најнепопуларнијих режима у историји те државе, а сада, у 39. години, победио је на председничким изборима, поразивши прво кандидата популарног левог центра, затим десног центра и коначно екстремну десницу, пише данас BBC.
Ердоган и Макрон разговарали телефоном: Састанак на самиту НАТО-а крајем маја
Емануел Макрон већ запослио СУПРУГУ: Прва дама Француске има ново радно место
1. Посрећило му се, у то нема сумње, Макрона су до победе носили ветрови среће, оцењује британски јавни сервис.
Скандали кандидата десног центра Франсоа Фијона и социјалистичког кандидата Беноу Амона довели су до тога да претрпе пораз када су до тада њихови гласачи, почели да гледају на другу страну.
– Баш му се посрећило, зато што се суочавао са ситуацијом која је била потпуно неочекивана – рекао је Марк Оливије Пади испред париске организације експерата Тера Нова.
2. Ризиковао је.
Макрон је могао да игра на карту социјалиста, али је схватио да би се глас партије након толико година на власти и суморних оцена јавности, не би требало да се чује.
– Био је у могућности да предвиди прилику тамо где нико није – навео је Пади.
Он је у априлу 2016. успоставио свој независни покрет “У марш!” и четири месеца након тога, иступио са позиције члана владе председника Франсоа Оланда.
Хилари Клинтон ЧЕСТИТАЛА Макрону на победи
3. Покушао је нешто ново у Француској, наводи BBC, додајући да је оснивањем покрета преузео своју основу за кампању од Барака Обаме из 2008, наводи париска новинарка Емили Шултес.
Његов први подухват био је Велики Марш, када је мобилисао активисте свог покрета који су били пуни енергије, али без искуства и у све већем броју. Послали су људе да покуцају на 300.000 врата. Волонтри не само да су делили флајере, него су направили 25.000 детаљних интервјуа од по 15 минута са гласачима широм државе.
Те информације су, како се наводи, ушле у базу података и помогле у одређивању приоритета кампање.
4. Слао је позитивну поруку, наводи BBC.
“Новајлија” који је био под заштитом председника Оланда, затим министар економије, некадашњи инвеститор који води независни покрет, центриста са радикалним програмом који ће смањити број запослених у јавном сектору.
То је била савршена муниција за његову ривалку Марин Ле Пен, која је нагласила да је он елитистички кандидат, а не новајлија којим се представљао.
Међутим, избегао је покушаје да буде означен као нови Франсоа Оланд, стварајући имдиж који је имао ефекта међу људима очајним за нечим новим. Насупрот његовом оптимистичнијем тону, порука Ле Пенове је, како се наводи, схваћена као негативна, антиимиграциона, антиевропска, антисистемска.
Марин ле Пен остаје на челу Националног фронта!
5. Јавна дебата која је одржана 3. маја била је оштар сукоб са низом увреда са обе стране.
Међутим, како се наводи, многи су били узнемирени могућношћу потенцијалне дестабилизујуће и раздорне политике и њега су видели као једину препреку на њеном путу.
Ле Пенова је можда водила веома ефективну кампању, али је њена подршка у анкетама месецима ишла силазном путањом.
Она је предводила прошле године са 30 одсто подршке а ипак у само две недеље, Макрон је победио два пута, пише BBC.