ОВО ЈЕ НОВО ЖАРИШТЕ ИСЛАМСКОГ ТЕРОРИЗМА Никада не би погодили о којој земљи се ради
Младић је 17. маја око 2.30 часова покушао да уђе у полицијску станицу машући мачетом. Напао је полицајца на улазу и украо му пиштољ.
Након што га је убио, дошло је до ватреног обрачуна на паркингу. У пуцњави је убијен још један полицајац, док је покушавао да пуца на 21-годишњег нападача. Пет чланова породице младића је касније ухапшено и оптужено за злочине повезане са тероризмом.
Починилац је био "вук самотњак" и радикализовали су га чланови породице. Овај терористички чин се приписује члану терористичке организације Џема Исламија, која је повезана са Ал Каидом и Исламском државом. То се није догодило на Блиском истоку, центру формирања терористичких група, нити у Европи, која је последњих деценија на мети милитаната, већ у туристичком месту Џохор на југу Малезије.
Искоришћавају тензије
Почетком 21. века југоисточна Азија је била у фокусу деловања екстремистичких група. Заговорници џихадизма су били вешти у експлоатацији територијалних спорова, етничких сукоба и верских сукоба који су постојали у земљама индо-пацифичког региона од деколонизације региона током Хладног рата. Исламистичка група Џема Исламија деловала је у Сингапуру, Малезији, Камбоџи и на Филипинима, преузимајући одговорност за већину напада.
Припадници азијске радикалне групе убили су 202 особе у нападу на Балију 2002. године, 116 људи у нападу трајекта у Манили 2004. године и осам људи у самоубилачком нападу на луксузне хотеле Ј.В Marriott и Ритз-Царлтон у Џакарти.
Од тада су владе југоисточне Азије уложиле озбиљне напоре у борби против тероризма. Филипинске оружане снаге редовно спроводе рације како би разбили безбедна уточишта исламиста, убили су једног од вођа милитантне групе Абу Сајаф и извршили притисак на многе терористе да се предају властима.
Захваљујући међународној комуникацији и сарадњи, у Малезији су службе безбедности елиминисале појединце који су покушали да створе скровиште за припаднике Абу Сајафа који су бежали од филипинских оружаних снага. Тајланд се бори против тероризма комбинацијом безбедносних мера и прикупљања обавештајних података, док је Сингапур усвојио оштар приступ, дајући приоритет строгим законима, који су били ефикасни у одвраћању великих напада и одржавању безбедности.
У Индонезији, национални тим за борбу против тероризма активно разбија локалне терористичке ћелије и ухапсио је скоро 150 људи у антитерористичким операцијама прошле године. Индонезија се такође фокусирала на програме дерадикализације и ангажовање заједнице у борби против исламског фундаментализма. Након година лова на терористе и бројних хапшења, десеткована и знатно ослабљена селефијска џихадистичка група Џема Исламија објавила је 30. јуна ове године да се распушта. Индонежанске власти прогласиле су победу над тероризмом.
Међутим, недавни напади откривају да се југоисточна Азија и даље суочава са значајном терористичком претњом. Недавно објављен извештај Сингапурске Обавештајно-безбедносне агенције (ИСД) о тероризму истиче да завере повезане са Исламском државом или инспирисане ИСИС-ом и даље представљају значајну безбедносну претњу за регион. Власти Сингапура посебно упозоравају на екстремизам крајње деснице, који изазива све већу забринутост.
ИСД објашњава да присталице ИСИС-а у југоисточној Азији користе онлајн платформе за комуникацију и повезивање са истомишљеницима у региону и подстицање насиља. Као пример наводи џихадистичку медијску организацију са седиштем на Филипинима, Ал Фурсан Медиа Foundation, која је наводно сарађивала са групама блиским ИСИС-у са седиштем у Малезији.
Усамљени појединци
Његова веб страница објавила је инфографику на енглеском са упутствима за нападе возилима на амбасаде у Малезији и такође сугерисала да муџахедини нападају "Кинезе ван Кине" у муслиманским и западним земљама, посебно помињући Малезију и Сингапур. Ширење про-ИСИС пропаганде посебно је усмерено на "усамљене појединце", који су најчешће радикализовани на интернету или од стране породице или пријатеља.
"Недавни напад у Малезији изведен је лако доступним оружјем, што указује да напади усамљених актера који укључују једноставна средства постају озбиљна претња", наглашава ИСД.
Стручњаци упозоравају да ће ризик од исламизма у југоисточној Азији наставити да расте све док се не отклоне основни узроци екстремизма. Сајмон Хутагалунг, бивши члан Индонезијске Националне агенције за борбу против тероризма, наглашава колико се политика фокусира на мере безбедности, често игноришући основне друштвене, економске и политичке факторе који доприносе радикализацији.
"Да би се решили основни узроци, потребно је улагање у образовање, смањење сиромаштва и промоцију социјалне правде како би се промовисала инклузија у друштву, чиме би се смањила подложност појединаца радикализацији. Друго, јачање регионалне сарадње између влада, агенција за спровођење закона и обавјештајне службе су од суштинског значаја за размену информација, извођење заједничких операција и изградњу капацитета за борбу против транснационалних мрежа.
"Ови напори морају бити допуњени снажним интервенцијама које се супротстављају онлајн наративима који циљају на рањиву популацију и ширењу терористичке пропаганде", рекао је Хутагалунг за Еурасиа Review.