ОВО ЈЕ СТАВ КИНЕ О РУСИЈИ: Група 77 издала саопштење о Голанској висоравни
Израел је окупирао и анектирао око 1.200 квадратних километара сиријске Голанске висоравни, након Шестодневног рата, који се догодио у јуну 1967. године.
УН су тај потез осудиле као "ништаван и без међународног правног дејства". Дамаск је обећао да ће једног дана вратити своју територију, "на било који начин."
ЦРНИ БИЛАНС У АУСТРИЈИ: Највећи број од почетка пандемије, 7.063 новозаражених и 85 умрлих
БАЈДЕН СЕ ПОДМЛАДИО ЗА ИЗБОРЕ: Кандидат за председника САД дао читаво богатство пластичној хирургији!
ОЧЕКУЈЕ НАС ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ? Трамп зна како да се ВРАТИ НА ВЛАСТ
Кина и Група 77 позвале су Израел на извршавање "тренутног и потпуног" повлачења с територије сиријске Голанске висоравни и свих осталих окупираних арапских земаља.
У министарској декларацији коју је група усвојила након виртуалног састанка, учесници су "потврдили неотуђива права палестинског народа и становништва окупиране сиријске, Голанске висоравни над њиховим природним ресурсима, укључујући земљу, воду и енергетске ресурсе, те су затражили да Израел, у овом случају окупаторска сила, заустави експлоатацију, наношење штете, црпљење и угрожавање природних ресурса тог подручја, као и из окупираних либанских земаља."
Наставак окупације ове територије "представља кршење међународног права и озбиљно подрива способност подручја одрживом развоју" сматра Г77, додајући да би се израелске снаге требале повући одмах иза граница које су дефинисале пре 04. јуна 1967. године.
У изјава се осуђују једностране економске санкције наметнуте Сирији, које имају негативан утицај на развој и просперитет народа Сирије, те Г77 позива на хитно укидање тих санкција.”
Трампова администрација формално је признала израелски суверенитет над Голанском висоравни у пролеће 2019. године. Потез је критиковало неколико америчких савезника, као и Кина и Русија. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров назвао је то "свесном, намерном демонстрацијом безакоња."
Израел је окупирао Голанску висораван у јуну 1967. након Шестодневног рата у којем су суделовали Израел и коалиција арапских држава, укључујући Сирију, Египат и Јордан. Израел је формално анектирао стратешку територију 1981. године, а чланице СБ УН-а – укључујући САД, једногласно су одбиле да признају ту одлуку.
Око 23.000 етничких Друза и даље живи на Голанској висоравни, већина не жели израелско држављанство и непрестано организује демонстрације, изражавајући жељу за припајањем те територије Сирији.
Министарска декларација Г77 такође је позвала на укидање америчке економске, финансијске и комерцијалне блокаде Кубе и изразила подршку израелско-палестинском мировном споразуму у складу с Арапском мировном иницијативом из 2002. године. Састанак је изразио подршку иранском нуклеарном споразуму и затражио укидање свих једностраних санкција против Исламске Републике, као и Судана, Венецуеле и Северне Кореје.
Такозвану Групу 77 створиле су 1964. године 77 несврстаних земаља у развоју. Група се од тада проширила на 134 члана. Кина пружа политичку и финансијску подршку Г77, али формално се не сматра чланицом. У складу са тим, службени документи групе називају "Групом 77 и Кине."