"ОВО НЕ СМЕ ДА ПОСТОЈИ У 21. ВЕКУ!" Сваке године се одржава фестивал од ком се ЉУБИТЕЉИМА ЖИВОТИЊА ОКРЕЋЕ ЖЕЛУДАЦ!
Мештани верују да скакање кроз ватру штити животиње од болести током целе године.
Сваког 17. јануара, становници Сан Бартоломе де Пинареса у Шпанији послављају Светог Антонија Абада јашући коње, магарце и мазге, тако да животиње морају да пролазе кроз ватру, односно велику гомилу запаљеног грања и дрва.
Лас Луминаријас, како је називају, је традиција скакања преко пламена и датира 500 година уназад, међутим, становници овог шпанског места је још увек прослављају. Данима уочи свечаности мештани прикупљају грање које пронађу и када падне мрак, уочи Светог Антонија, све их запале. Јахачи доводе своје коње и “терају” их да прескачу ватру, уз звуке бубњева и шпанских гајди, преноси “Одити сентрал”.
- Ово траје већ неколико стотина година. Да се животиње не би разболеле, стари свештеници их благосиљају - објаснио је један мештанин.
Активисти за права животиња, са друге стране, чини се да су престали да се надају да ће се ишта променити, будући да у Шпанији још постоје борбе бикова, Дани гусака и сличне традиције које нису баш наклоњене животињама.
- Нема логике да се животиње излажу толиком стресу. Ово је нешто што припада прошлом времену, а не 21. Веку. Не постоји сујеверје или веровање које би могло да оправда толику окрутност према животињама - каже Хуан Игњацио Кодина из Опсерваторије за права и одбрану животиња.
Јахачи пак тврде да њихове животиње остају неповређене током овог фестивала, захваљујући томе што им скраћују гриву како би избегли да се упали и направи опекотине. Градоначелник Сан Бартоломе де Пинареса тврди да су ветеринари прегледали животиње после Лас Луминаријаса и да нису пронашли ниједну опекотину.
Једина ствар у којој се и активисти и мештани слажу јесте да се последњих година Лас Луминаријас отргао контроли, па се уместо малих жаришта, дрва и грање довози камионима, како би ватре биле веће и импресионирале посматраче.