Британија НИЈЕ ПРВА "ПОБЕГЛА" из Европске уније: Ове три земље су ОКРЕНУЛЕ ЛЕЂА Бриселу и кренуле СВОЈИМ ПУТЕМ
Одговори ће вас изненадити.
Велика Британија је синоћ, после три и по године од референдума на коме су њени грађани изабрали отцепљење, напустила Европску унију. Иако је ово први пут да је нека држава отишла из ове заједнице земаља, ЕУ је у прошлости, на овај или онај начин већ губила територију, па је одговор на питање "Да ли је неко пре Британије већ напустио Европску унију?" само делимично потврдан.
ПАЛЕСТИНЦИ ОШТРО ОДБИЛИ ТРАМПОВ "СПОРАЗУМ ВЕКА": Раскидамо односе са Израелом и САД
"Оставите упаљено светло!" Након Брегзита Шкоти послали Бриселу ЈАСНУ ПОРУКУ! (ФОТО)
Наиме, у прошлости из ЕУ или из заједница које су јој претходиле, иступиле су три територије – Алжир, Гренланд и острво Свети Бартоломеј.
Можда данас делује чудно, али Алжир некада је била саставни део Европске економске заједнице створене 1957. године. Ова афричка држава је у то време званично још увек била колонија Француске, па тако и део економске заједнице.
Тек са независношћу 1962. године Алжир је практично напустио ЕЕЗ.
Још је необичнији случај са маленим вулканским острвом у Малим Антилима – Свети Бартоломеј. Оно је дуги низ година имало статус заједнице француског департмана Гвадалуп и тако је припадало ЕУ. Међутим, 2003. године око 9. 000 становника ове државе се на референдуму изјаснило за одвајање од Гвадалупеа и формирање независног департмана.
Даљим законским изменама ово острвце је практично истиснуто из ЕУ. Прво је Француска 2007. године Свети Бартоломеј прогласила прекоморском заједницом, а затим 2012. године и прекоморском земљом и тероторијом која фактички више не припада Европској унији.
Бизарност повећава чињеница да становници Светог Бартоломеја имају француско држављанство тако да фактички јесу грађани ЕУ, као и чињеница да је на острву званична валута и даље евро.
Иако је "изласком" Светог Бартоломеја из Европске уније ова заједница изгубила целих 25 квадратних километара територије 1985. године догодило се много веће “цепање”. Европску унију тада је напустио Гренланд са својих 56.000 становника и површином од 2.166.086 километара квадратна.
Највеће острво на свету је, као део Данске, постао чланица Европске заједнице 1973. године, али је Унију напустио већ 1985. Наиме, у ових 12 година, европски бродови немилице су ловили рибу у водама Гренланда, а на протесте власти у Нууку нико се није нарочито обазирао.
Тада је прво, 23 фебруара 1982. године на Гренланду организован референдум о припадности ЕЕЗ. Са 53% победили су поборници иступања. Отцепљење је званично проглашено 1. фебруара 1985. године.
Ипак, пошто се ради о прекоморској територији једне од чланица ЕУ, Европска унија има одређени утицај на овом острву, углавном на трговинске олакшице за робу са Гренланда. Гренландски грађани су грађани Европске уније, али немају право гласа на изборима Уније.
Након што су напустили ЕУ, Британци поручили Србији: "Ми одосмо, ви уђите"
ДРАМАТИЧНЕ ПОРУКЕ ТРЕСУ КРАЉЕВСТВО: Британија напустила ЕУ, Шкотска већ најављује разлаз и НЕЗАВИСНОСТ (ФОТО/ВИДЕО)
АНГЕЛА МЕРКЕЛ ПРИЗНАЛА: Преговори о односима са Лондоном неће бити лаки
СНИМАК СКИДАЊА ЗАСТАВЕ ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ ИЗ ЗГРАДЕ ЕВРОПСКОГ САВЕТА: Историјски тренутак за Европу! (ВИДЕО)
МРАЧНИ ОБЛАЦИ НАД ОСТРВОМ! Британија НАПУШТА ЕУ, Шкоти НАЈАВИЛИ НЕЗАВИСНОСТ и послали ДРАМАТИЧНУ ПОРУКУ