ОЗЛОГЛАШЕНИ ДЕТАЉ СА КРАЉИЧИНЕ КРУНЕ: Индијци дигли прашину након Елизабетине смрти, захтевају повратак скупоценог дијаманта
Убрзо након што је британски монарх краљица Елизабета Друга преминула 8. септембра, реч "Кохиноор" почела је да се појављује на индијском Твитеру.
То је била референца на један од најпознатијих драгуља на свету. Кохинор дијамант је само један од 2.800 каменчића постављених у круну направљену за Елизабетину мајку, познату као Краљица Мајка - али брилијант овалног облика од 105 карата је пословични драгуљ у круни.
ТОПОВИ ШИРОМ БРИТАНИЈЕ ПУЦАЈУ НА ДЕСЕТ СЕКУНДИ: Краљ Чарлс стигао у Лондон - лет пратило више од 150.000 људи
"ЊЕНА ВЛАДАВИНА СИМБОЛ СЛУЖЕЊА НАРОДУ" Лукашенко изразио саучешће краљу Чарлсу III поводом смрти Елизабете II
КРАЉЕВСКИ ПАР ДАНАС СТИЖЕ У ЛОНДОН: Познато када ће Чарлс III бити званично проглашен за краља
У Индији је озлоглашен по начину на који су га Британци набавили.
Историја Кохинора
Када је ископан у данашњем Андра Прадешу, током династије Какатијан из периода између 12. и 14. века, веровало се да је имао 793 карата. Најранији запис о његовом поседу ставља га у руке Могула у 16. веку. Онда су је заузели Персијанци, а потом и Авганистанци.
Сик Махараџа, Ранџит Синг, вратио га је у Индију након што га је узео од авганистанског лидера Шаха Шуџа Дуранија. Затим су га стекли Британци током анексије Пенџаба. Источноиндијска компанија се дочепала камена касних 1840-их, након што је приморала 10-годишњег махараџу Данџипа Синга да преда своју земљу и имање.
Компанија је потом представила драгуљ краљици Викторији. Принц Алберт, њен супруг, затражио је да се поново исече и постављен је у круне краљице Александре и краљице Марије пре него што је стављен у круну Краљице Мајке 1937.
Краљица Мајка је носила део круне на крунисању своје ћерке 1953. Кохинор је од тада био међу драгуљима британске круне, али владе у Ирану, Авганистану, Пакистану и Индији су све полагале право на дијамант.
Контроверзно поседовање дијаманта Кохинор у Британији
Иако никакви планови за будућност драгуља нису откривени, могућност да остане у Великој Британији навела је многе кориснике Твитера у Индији да траже његов повратак.
- Ако Краљ неће носити Кохинор, вратите га - написао је један.
Други је рекао да су дијамант "украли" Британци, који су "створили богатство" од "смрти", "глади" и "пљачке".
Није први пут да се тражи повратак дијаманта. Након што је Индија стекла независност 1947. године, влада је затражила повратак дијаманта. Индија је поставила још један захтев у години крунисања краљице Елизабете ИИ. Ови захтеви су наишли на ћутање, а Уједињено Краљевство је тврдило да не постоје правни основ за реституцију Кохинора Индији.
Британско-индијски писац и политички коментатор Саурав Дут каже да су шансе да Уједињено Краљевство врати драгуљ мале.