ИСТРАЖИВАЧИ ПРОНАШЛИ НЕШТО ЗАСТРАШУЈУЋЕ НА ДНУ ОКЕАНА: Нико не зна како је доспело ту, страх од непознатог
Стручњаци су се бацили на решавање мистерије
Редак радиоактивни изотоп плутонијума стар милионима година недавно је пронађен на дну океана, навевши научнике да се запитају како је доспео на Земљу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/22/pjimage_profimedia-0612043336.jpg?itok=IXkFPoCG)
РАТ ОД ПАР ДАНА ОСТАВИО ВИШЕГОДИШЊЕ ПОСЛЕДИЦЕ: Газа потпуно уништена, помоћ јој је хитно неопходна (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/22/pjimage_4.jpg?itok=WbLKEjD0)
ПОЖАР НАСТАВЉА ДА ДИВЉА У ГРЧКОЈ: Ватра гута све пред собом, један фактор посебно отежава ситуацију (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/22/2021-05-22t062825z_1123957189_rc2ukn95g0kt_rtrmadp_3_space-exploration-china-mars.jpg?itok=L1g9_2SY)
КИНЕЗИ ОСВАЈАЈУ ЦРВЕНУ ПЛАНЕТУ: Џуронг успешно слетео, следи велика мисија (ФОТО)
Опасни хемијски елемент познат као плутонијум 244, пронађен на дубини од 1,5 километара на дну Пацифика, резултат је "насилних космичких догађаја" који су се догодили у дубоком свемиру пре више милиона година.
- Прича је компликована - могуће је да је плутонијум 244 резултат експлозија супернове или је можда остатак старијег али још спектакуларнијег догашаја као што су судари и детонације неутронских звезда - рекао је професор Антон Валнер са Аустралијског националног универзитета.
Научници кажу и да је на дну мора откривен још један елемент, гвожђе 60.
Датирањем је утврђено да су и плутонијум 244 и гвожђе 60, који су постојали када је Земља формирана пре више од 4 милијарде година, највероватније настали после више супернова експлозија које су одјекнуле у близини Земље.
- Наши подаци могли би да буду први доказ да супернове заиста производе плутонијум 244 - рекао је Валнер.
"Животни век" гвожћа 60 је око 2,5 милиона година пре него што почне да пропада и претвори се у никл. Са друге стране, рок трајања плутонијума 244 је око 80 милиона година. То је довољно да се "сећају" догађаја од пре неколико милиона година али не и довољно да потичу из времена када је настао Сунчев систем, рекао је коаутор студије др Мајкл Хотчкис.
Валнер је навео и да је плутонијум 244 већ постојао у тренутку супернове и да га је кроз Сунчев систем "прогурала" та експлозија.
Ова елемента требало је да пре много времена "пропадну" у стабилне облике али, с обзиром на стање у којем су пронађени, научници сада сматрају да су се силовити космички догађаји догодила пре свега неколико милиона година.
Даља студија изотопа омогућиће научницима да науче нешто више о масивним експлозијама у Сунчевом систему које су се догодиле пре више милиона година.
Плутонијум 244
Његов животни век дужи је од било ког другог изотопа плутонијума. Први трагови овог елемента откривени су почетком 1970их.
Осим на Земљи, плутонијум 244 је детектован и у метеорској прашини.
Теоријски, може да буде и нус производ нуклеарног оружја, али никада није пронађен у довољној количини да то и буде доказано.