ПАКАО НА ЗЕМЉИ - НАЈСМРТОНОСНИЈИ НАПАД У ИСТОРИЈИ ЧОВЕЧАНСТВА! Изручена ватрена стихија која је гутала све пред собом
Ноћно бомбардовање Токија запаљивим касетним бомбама
Тешко је данас пронаћи особу на свету која макар није чула за Хирошиму и Нагасаки, јапанске градове на које су бачене једине две атомске бомбе у Другом светском рату. Због ове "црне славе" потпуно је у сенку пао један други стравичан догађај из историје сукоба на Пацифику - америчко мартовско бомбардовање Токија. А, ако је икада постојао "пакао на земљи", он се отворио тада… у ноћи између 9. и 10. марта 1945. године.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/10/pjimage.jpg?itok=h8fe9tHG)
ДРАМАТИЧНЕ СЛИКЕ ИЗ АТИНЕ: Апокалипса на улицама - нереди, хапшења и сукоб са полицијом, завладао потпуни хаос
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/02/pjimage_8.jpg?itok=i88T2bqB)
ОТКРИВЕНО ОДАКЛЕ ЈЕ ДОШАО ЕКСПЛОЗИВ: Лукашенко није превише изненађен, Белорусија спремила бруталан одговор
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/profimedia-0491744350_1.jpg?itok=4GAaobIa)
МЕГАН МАРКЛ У ЗАГРЉАЈУ ДИВЦА: Фотографија која је привукла велику пажњу и о којој сви причају! (ФОТО)
Након јапанског напада на Перл Харбур 7. децембра 1941. Америка је на све начине тражила како да се освети Јапану. Рат је беснео, јавност је била у шоку, а напад на Токио изгледао је као логичан контраудар. Међутим, због удаљености Јапана од најближе ваздушне луке из које су могли да полете амерички бомбардери нико није знао како да то заправо изведе.
Решење су понудили капетан Френсис Лоу и потпуковник Џејмс Х. Дулитл, познати цивилни пилот и ваздухопловни инжењер и пре рата. Њихов план је предвиђао да се напад изврши бомбардерима који ће полетати са носача авиона.
То се први пут догодило када је изведен тзв "Дулитлов напад" 1. априла 1942. и бомбардован Токио. Тактички, акција је била потпуни промашај - сви бомбардери укључени у акцију су били изгубљени, а знатан број пилота је погинуо или био заробљен. Ипак, када је до Америке стигла вест о бомбардовању Токија, завладала је масовна еуфорија. Цела нација је славила, а Џими Дулитл је по повратку дочекан као народни херој јер - доказао је да Јапан није недодирљив!
Била је то тачка преокрета у рату за Пацифик. Американци су након њега масовно бомбардовали јапанске градове, нарочито током 1945. Иако су Хирошима и Нагасаки најпознатији јер су на њих бачене атомске бомбе, Токио заправо носи неславну титулу града који је највише страдао и то не само у Другом светском рату већ у историји ратовања!
Амерички бомбардери летели су на великим висинама на којима их јапанска противавионска артиљерија није могла дохватити. Није нарочито било важно што на тај начин бомбе избацују непрецизно и што страда велики број цивила и цивилних објеката.
А онда је америчко ратно ваздухопловство дошло на још страшнију идеју… Бомбардери су опремљени запаљивим бомбама које се при удару у тло распрскавају бацајући врели бензин на све стране и тако формирају више мањих пожара који се стапају у велику ватрену стихију.
Стамбене зграде у Јапану скоро потпуно направљене од дрвета нису имале шансе… а ни људи у њима!
Ноћно бомбардовање Токија запаљивим касетним бомбама у ноћи између 9. и 10. марта 1945. године многи и данас сматрају злочином против човечности. На град је изручена ватрена стихија која је гутала све пред собом.
Датум није изабран случајно - чекало се да влажност буде мала, ваздух сув и да дува ветар. И, 9. на 10. март услови су били савршени!
Више од три сата амерички авиони засипали су Токио бомбама. Спаљен је 41 квадратни километар простора, а пожар који се тако проширио учинио је остало. Сведоци су касније причали да је ваздух био толико врео да је људима горела одећа. Потпуно је нестало кисеоника тако да су се и они који нису били директно погођени бомбама угушили.
Тражећи спас хиљаде људи бежало је ка рекама. Они који су се нашли на мостовима морали су да скачу са њих јер је метал постао врео, а топио се и асфалт. Улице и обале биле су затрпане лешевима изгорелим до непрепознатљивости, а добар део је био и буквално претворен у прах и пепео.
На крају, бројке су изгледале нестварно. Иако жртве никада до краја нису пописане, процењује се да је за та три сата у Токију погинуло преко 100 хиљада људи мада неки историчари наводе и бројку од 200 хиљада. Због стања тела и чињенице да су реке неке лешеве однеле у океан, преко 90 одсто жртава никада није идентификовано. Око 1.5 милиона цивила остало је без крова над главом.
Ови показатељи бомбардовање Токија од 9. и 10. марта 1945. сквставају у најсмртоноснији напад у историји човечанства!