ПАКЛЕНЕ ВРУЋИНЕ ХАРАЈУ ЕВРОПОМ: Оборени температурни рекорди стари вековима, најгоре је у ОВОМ ГРАДУ
Док француски град Бордо обара температурне рекорде, Западна Европа се припрема за други топлотни талас овог лета.
У уторак је у Бордоу забележена температура од 41,2 степена и тако у овом граду оборен рекорд из 2003. године када је жива у топломеру била на 40,7 степени, преноси BBC.
Метеоролози предвиђају рекордне температуре у Европи целе недеље, а најтоплије ће бити у Белгији, Немачкој и Холандији. У белгијском граду Клајне Брогел, у провинцији Лимбург, измерено је 39,9 степени целзијуса, што је највиша температура измерена у том граду од 1833. године.
У јужном холандском граду Ајндховену измерено је 39,3 степени, чиме је оборен 75-годишњи национални рекорд у највишој измереној температури. Француске власти наводе да је од последица последњег топлотног таласа преминуло пет особа.
Пола континента под ЦРВЕНИМ АЛАРМОМ: Ево где је НАЈКРИТИЧНИЈЕ!
На дну Балтичког мора пронађен очуван брод из доба ренесансе: ЧИЈИ ЈЕ? (ВИДЕО)
Свакодневница Ел Чапа су била УБИСТВА И СИЛОВАЊЕ: А на СУЂЕЊУ ВЕКА откривени узнемирујући детаљи из живота нарко-боса! (ВИДЕО)
Према прогнозама, у Паризу се сутра очекује око 42 степена целизијуса, док је највиша температура у француској престоници измерена лета 1947. године када је жива у термометру достигла 40,4 степени целзијуса.
BBC наводи да је Париз задесила највећа суша за последњих 150 година. У деловима Француске проглашен је наранџасти метеоаларм - други највиши ниво упозорења.
У Луксембургу, где би сутра температуре могле да досегну 40 степени, црвени метео аларм проглашен за југ земље и за престоницу. Температуре ће широм Европе бити изнад 40 степени.
Белгија је издала црвени метеоаларм који важи на територији целе земље. Црвени метеоаларм је на снази и у Шпанији, али само у региону Сарагосе који је прошлог месеца имао велике проблеме због пожара, док стручњаци наводе да постоји велика опасност од пожара у Шпанији и Португалу.
Холандска влада је активирала "национални план за борбу против топлоте". Очекује се да температура у Великој Британији буде изнад 35 степени - што би такође могло да обори неке рекорде.
Температурни рекорди у јуну оборени су и у Чешкој, Словачкој, Аустрији, Андори, Луксембургу, Пољској и Немачкој. Према подацима с краја 19. века, просечна температура на глобаном нивоу порасла је за један степен целзијуса после доласка индустријализације.
Климатолошки институт у немачком Потсдаму наводи да је свих пет најтоплијих лета од 1500. године забележено у 21. веку.