ИРСКА, ШПАНИЈА И НОРВЕШКА ОД ДАНАС ЗВАНИЧНО ПРИЗНАЛЕ ПАЛЕСТИНСКУ ДРЖАВУ! Изреал опозвао амбасадоре - Једна држава одбила признање
Шпанија, Ирска и Норвешка данас су званично признале палестинску државу, упркос бурној реакцији Израела на најаву о признању Палестине.
Ирска је данас званично признала палестинску државу, саопштено је из ирске Владе. У саопштењу се наводи да је признавање палестинске државе одобрено јутрос на састанку кабинета.
Ројтерс наводи да потез Ирске представља "пркошење" Израелу, чије су власти раније осудиле план Даблина да призна палестинску државу. Из Даблина је саопштено да ће у Рамали бити отворена амбасада и да ће бити именован амбасадор у палестинској држави.
Након Ирске, и Шпанија и Норвешка званично су признале палестинску државу.
Шпански министар спољних послова Хосе Мануел Албарес потврдио је на конференцији за новинаре да је Влада Шпаније одобрила одлуку о признавању палестинске државе на састанку који је одржан раније данас. Норвешки министар спољних послова Еспен Барт Ејде потврдио је да је Норвешка донела одлуку да званично призна палестинску државу.
"Што нас је више, то ћемо више имати снаге да наметнемо прекид ватре"
Три државе навеле су раније да ће признање Палестине убрзати напоре да се обезбеди прекид рата у Гази, преноси Ројтерс.
- Надамо се да ће наше признање и наши разлози помоћи другим западним државама да крену нашим путем, јер што нас је више, то ћемо више имати снаге да наметнемо прекид ватре - изјавио је раније шпански премијер Педро Санчез.
Из Шпаније је у понедељак најављено да ће та земља позвати друге чланице Европске уније да званично подрже наредбу Међународног суда правде Израелу да одмах обустави своју операцију у граду Рафа на југу Појаса Газе.
Израел опозвао амбасадоре
Израел је на најаву ове три државе да ће признати палестинску државу одговорио опозивањем својих амбасадора из Мадрида, Осла и Даблина.
Шпанија и Ирска биће највеће и најутицајније државе у ЕУ које су признале државу Палестину, придружујући се Шведској, Кипру, Мађарској, Чешкој, Пољској, Словачкој, Румунији и Бугарској.
У претходним месецима Велика Британија, Аустралија, Малта и Словенија су наговестиле да ће признати Палестину.
Из Француске је речено да "сада није тренутак" за признање Палестине, док је Немачка стала уз највећег израелског савезника САД, инсистирајући на томе да се решење о две државе може постићи само дијалогом, а не признањем.
Дански парламент одбио да призна палестинску државу
Дански парламент одбио је предлог закона о признавању палестинске државе, након што је дански министар спољних послова Ларс Локе Расмусен рекао да недостају неопходни предуслови за признање.
Дански закон први пут су крајем фебруара предложиле четири левичарске странке.
- Не можемо да признамо независну палестинску државу зато што предуслови заправо не постоје - рекао је Локе Расмусен када се о приједлогу закона први пут расправљано у парламенту у априлу.
Он данас није присуствовао гласању у парламенту.
Данска је, након напада Хамаса 7. октобра на јужни део Израела, саопштила да Израел има право да се брани, али је недавно позвала ту земљу да покаже уздржаност и навела да мора да поштује међународно право.
Извор: Србија Данас/Агенције