Папа Фрања завршио посету Азији: Први пут употребио израз РОХИЊЕ и затражио опроштај од њих (ФОТО)
Задовољан емотивним састанком са избеглицама из Мјанмара
Папа Фрања завршио је дипломатски критично путовање у Азију данас где је тражио опроштај од муслиманских избеглица Рохингја у Бангладешу, након његове контраверзне одлуке да се не осврне директно на њих приликом посете Мјанмару.
Прочитајте и:
Последњег дана његове тродневне посете Бангладешу, која је уследила након састанака које је имао у Мјанмару, папа је посетио центар у престоници Бангладеша Даки које је оснивала Мајка Тереза, за сирочад, самохране мајке и старе људе без новчаних прихода.
Касније је говорећи пред 7.000 младих католика, муслимана и припадника других религија, говорио о прихватању оних који "се понашају и размишљају другачије од нас".
- Када се људи, религија или друштво претворе у ''мали свет'', они изгубе оно најбоље што имају и упадају у самоправеднички менталитет - ја сам добар, а ти си лош - рекао је Фрања на колеџу Нетрдам који су основали католички свештеници.
Он је такође замолио младе који су присуствовали његовом обраћању да "не потроше цео дан играјући се на својим телефонима и игноришући свет који вас окружује".
Истакао је да је задовољан веома емотивним састанком који је имао са избеглицама из Мјанмара и тада је први пут употребио реч "Рохингје", наводећи да је Бог уз њих и да они треба да буду поштовани.
Он је такође од њих тражио опроштај у име свих оних који су их гонили.
Пустили извештај уочи доласка Тилерсона: Војска Мјанмара демантовала КРВАВЕ ЧИСТЕЋЕ ОПЕРАЦИЈЕ
Претходно је у Мјанмару послушао савет званичника Мјанмарске цркве који су рекли да би његово коришћење те речи могло да изазове реакцију против хришћана и да нашкоди бестабилан пут те земље ка демократији.
То је разочарало групе за људска права као што је Амнести интернашнал која је рекла да "безбедносне снаге (Мјанмара) изводе систематску, организовану и бескрупулозну кампању насиља против популације Рохингја.
Мјанмарска војска је те наводе негирала.
Та држава не признаје Рохингје које немају своју државу, као етничку групу која има свој идентитет и види их као илегалне мигранте из Бангладеша.
Због групе ЛУДАКА из редова Рохиња, сада нестаје читав њихов НАРОД у Мјанмару (ВИДЕО)
Папино обраћање наишло је на поздраве у Бангладешу који је већ био дом за око 400.000 Рохингја пре него што је још скоро 625.000 њих од августа пристигло, а након што је војска Мјанмара извела офанзиву као одговор на нападе на безбедносне базе за које криви екстремисте Рохингје.