ПАТРУШЕВ УПОЗОРАВА: Руска флота непобедива, НАТО иза напада на Црно море – Москва неће дозволити стално присуство страних снага!
Нема пораза наше флоте у Црном мору и то упркос чињеници да агресивне акције Кијева у овом региону координирају стручњаци НАТО.
Москва неће дозволити стално поморско присуство нецрноморских држава у Црном мору, рекао је председник Руског поморског колегијума Николај Патрушев у интервјуу листу Комерсант.
- Западници морају чврсто да схвате да Русија чврсто стоји на Црном мору и да нећемо дозволити да наше позиције у овом региону буду ослабљене, нећемо толерисати стално поморско присуство нецрноморских држава које крше Конвенцију из Монтреа - нагласио је он.
Патрушев је додао да је недавно посетио Крим, где је одржао састанак са командом Црноморске флоте. Он је истакао да је флота борбено спремна и спремна да се супротстави претњама из морских праваца.
- Нема пораза наше флоте у Црном мору и то упркос чињеници да агресивне акције Кијева у овом региону координирају стручњаци НАТО-а- рекао је помоћник председника.
Патрушев је, између осталог, приметио да су Велика Британија и САД већ изгубиле своју поморску моћ. Он је подсетио да се Енглеска својевремено прогласила „господарицом мора“, али се временом испоставило да је на себе преузела превелик терет, једноставно прецењујући своју снагу. Као резултат тога, земља је банкротирала и изгубила поморску моћ, што је у великој мери допринело колапсу Британске империје.
- У Сједињеним Државама сада се примећују знаци опадања поморске моћи На папиру имају огромну флоту, али у стварности постоји низак морал међу морнарима, хронични недостатак особља, недостатак капацитета за поправку и радника. бродоградње - додао је Патрушев.
Ипак, у западном свету - уобичајено је приметити трун у туђем оку, а не видети балван у свом - закључио је он.
Конвенција из Монтреа усвојена је 1936. године.
Она чува слободу кретања трговачких бродова кроз Босфор и Дарданеле у временима мира и рата, али успоставља различите режиме пловидбе. Истовремено, документ ограничава боравак ратних бродова нецрноморских држава у Црном мору на три недеље. У ванредним ситуацијама, Турска може забранити или ограничити војни пролаз кроз мореуз.
Од почетка кризе у Украјини, Анкара је користила ова овлашћења да забрани пролаз ратним бродовима кроз своје мореузе.
Србија Данас/Комерсант