ПЕНТАГОН ДИГАО УЗБУНУ - КИНА ИЗЛАЗИ НА АТЛАНТСКИ ОКЕАН: Ниче нова војна база, угрожена национална безбедност САД! (ВИДЕО)
Страх се шири у америчких војним круговима
Кина тренутно има само једну прекоморску војну базу, која се налази у источноафричком Џибутију у близини Аденског залива и која ради од 2017. Пекинг планира да створи своје "прво стално војно присуство на Атлантском океану" у дубоководној комерцијалној луци у Екваторијалној Гвинеји, објавио је The Wall Стреет Јоурнал.
БЕЛОРУСИЈА УВЕЛА САНКЦИЈЕ ЕУ! Огласио се Александар Лукашенко
БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ ЕРУПЦИЈЕ ВУЛКАНА: Пронађено тело детета - куће затрпане лавом до крова (ВИДЕО)
ПАПА ФРАЊА ИЗНЕНАДИО ЈАВНОСТ: Нико није очекивао да ће тако назвати руског патријарха Кирила
Лист је цитирао неименоване обавештајне изворе који су рекли да план предвиђа да кинески ратни бродови буду пренаоружани и преуређени насупрот источној обали САД, што је "претња" која "звони на узбуну" у Белој кући и Пентагону.
Тврдње долазе након што је Џон Фајнер, главни заменик саветника за националну безбедност председника Џоа Бајдена, наводно посетио Екваторијалну Гвинеју у октобру у покушају да убеди председника Теодора Обианга Нгуема Мбасога да одбије предлог Кине који се односи на луку Бата у тој афричкој држави.
- Као део наше дипломатије да се бавимо питањима поморске безбедности, јасно смо ставили до знања Екваторијалној Гвинеји да би одређени потенцијални кораци који укључују кинеске активности тамо изазвали забринутост за националну безбедност САД - рекао је тада Финер.
Изјавама је претходио генерал Стивен Таунсенд, командант УС Африца Command, који је у априлу рекао Сенату да би кинеска "најзначајнија претња" била "корисно војно поморско постројење на атлантској обали Африке".
- Под војно корисним мислим на нешто више од места где могу да уплове луке и набаве гориво и намирнице. Говорим о луци где могу да се наоружају муницијом и поправе морнаричке бродове - подвукао је генерал.
Тензије између Кине и САД
Покушај Кине да успостави војну базу у Екваторијалној Гвинеји долази усред текућих тензија између Пекинга и Вашингтона због низа питања.
Односи између њих су се погоршали у протеклих неколико година, током којих су САД покренуле трговински рат, почеле да врше притисак на кинеске технолошке гиганте, укључујући Хуавеј, а затим најавиле санкције због наводних кршења људских права у Тибету и Синђангу, као и на копну. Такође и због пооштрене контроле Пекинга над Хонг Конгом.
Вашингтон је такође наставио да оптужује Пекинг да није успео да обузда ширење корона вируса и али је подстако тензије одржавањем на високом нивоу контакта са Тајваном, који Пекинг сматра саставним делом Кине.
Кинеска влада је изразила приговор на све горе поменуте акције Вашингтона, одбацила све оптужбе и позвала САД да јој се придруже у обнављању продуктивних билатералних односа.