ПЕТ ВЕЛИКИХ КРИЗА У СВЕТУ: Од промене климе до нуклеарног оружја, проблеми "ЗАБОРАВЉЕНИ" ЗБОГ КОРОНЕ
Док се пандемија оконча, можда ће бити касно решити и ове остале кризе.
Сасвим разумљиво, пандемија корона вируса окупира пажњу целог света већ месецима. Проблем је глобалан, смртоносан и још му се не назире крај. Баш због њега су онда неки међународни проблеми стављени са стране, а док се пандемија оконча, можда ће бити касно решити и ове остале кризе.
ПУТИН ДОРУЧКУЈЕ КАО ЦАР, А ВЕЧЕРА КАО ПРОСЈАК: Ево шта никада нећете наћи на столу руског председника
Потресна исповест Наталије: Отац ми је умро на венчању! Кад сам рекла "ДА", отишао је заувек (ФОТО)
ПУТ НА ИВИЦИ ПАКЛА: Становници овог планинског села у Кини, свакодневно се излажу смртном ризику
У свету тренутно има још најмање пет криза, од обновљене трке за нуклеарним наоружањем до климатских промена.
Нови споразум о стратешком смањењу наоружања, или "Нови старт" који ограничава нуклеарне арсенале дугог домета којима САД и Русија прете једна другој, истиче почетком фебруара следеће године. Ако силе желе да га обнове, имају мало времена за то, а ово је последњи од великих споразума о контроли наоружања наслеђених из времена Хладног рата који и данас живи.
Без тога, постоје оправдани страхови да би одуство ограничења и недостатак транспарентности могло да резултира новом трком у нуклеарном наоружању
Чини се да је Русија вољна да обнови споразум, што би у процедуралном смислу било једноставно. Ипак, делује да је администрација Доналда Трамп одлучна да одустане од уговора уколико се он не прошири како би се укључила и Кина. Пекинг нема интересовања за придуживање, а сада је прекасно за израду свеобухватног новог документа.
Спор око повлачења САД из споразума ЈЦПОА који тражи ограничавање иранске нуклеарне активности могао би да се погорша.
Тренутно постоји опсежни ембарго УН који спречава државе да продају разне врсте напредног наоружања Техерану. Ипак, према резолуцији УН, којом је подржао нуклеарни споразум, овај ембарго на оружје требало би да истекне 18. октобра ове године.
Ирански председник Хасан Рохани већ је упозорио да ако САД успе у својој жељи за обнављањем ембарга наступиће "тешке последице".
Међутим, мале су шансе да ће Русија пристати на проширени ембарго на оружје. У том случају, Трамп жели да се Европљани позивају на механизам нуклеарног споразума који обнавља много шире економске санкције против Ирана.
САД су се повукле из ЈЦПОА и од тада покушавају да појачају притисак на Техеран. Иран јесте прекршио многе услове споразума, али он није отишао у неповрат.
Реч коју су многи од нас већ скоро заборавили - Брегзит. Међитим, сат откуцава, а период транзиције након што је Велика Британија изашла из Европске уније истиче 31. децембра.
Преговори о будућем односу започели су прелиминарно, али нема назнака да влада Бориса Џонсона размишља о одлагању или продуђењу прелазне фазе.
Пандемија је променила целокупан контекст Брегзита, а у Британији је мало апетита за оживљавањем старе расправе.
Глобални одговор на пандемију је заиста тест за то колики је капацитет међународне заједнице када је реч о великим и светским проблемима, односно када се ради о оном најкоплекснијем - климатским променама.
Када је реч о сарадњи, искуство са Ковидом-19 је дало неке опречне резултате, а тензије које ће постојати у свету после пандемије знатно ће закомликовати ствари.
Конференција УН о клими која је требало да буде одржана у новембру у Глазгову одложена је за следећу годину.
Израелска серијска изборна кампања дошла је до краја након што је премијер Бењамин Нетанијаху задржао своју функцију, бар на период, након договора о подели власти са једном од главних опозиционих партија.
Упркос предметима који се воде против њега, Нетанијаху предлаже контроверзни националистички план који укључује жељу за анексијом подручја Западне обале окупиране од стране Израела, чиме би тај део постао и стални део Израела.
Ово би вероватно једном заувек окончало шансе за решење "две државе", која је била нада за многе који желе да виде трајни мир између Ираела и Палестинаца.
Нетанијаху је ојачан одлукама председника Трампа да подржи израелску анексију Голанске висорвани и премештањем америчке амбасаде у Јерусалим. Тренутно стање САД је двосмислено, с наговештајима да ће своју подршку анексији у областима Западне обале условити израелским преговорима о палестинској држави.