Нећу дозволити да деца умиру: Због овог писма докторке усијале се друштвене мреже
Америчка докторка објавила је писмо које преносимо у целости
"Имала сам тешке разговоре ове недеље. "Гледај ме у очи", рекох својој комшиници Карен. "Дајем ти ово као лично обећање - нећу дозволити да твоја деца умру од ове болести." Прогутала сам кнедлу у грлу.
Слика из продавнице у Београду која ће вас натерати да ставите "прст на чело": Зар смо стварно има потребе овим (ФОТО)
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ НАЈАВИО: Ево коме следи повећање плате у наредном периоду
ХАОС НА БАНОВОМ БРДУ: Жена гребала и викала на полицајца јер јој ТРАЖИО ЛИЧНУ КАРТУ! Пролазници у шоку
Пре две недеље наша деца су била на журци где су сви заједно јели пицу и гледали цртаће. Трчали су тамо-овамо између наших станова. Ово је било пре него што је завладала мера "социјалног дистанцирања". И даље се осећам добро по питању обећања које сам дала Карен, јер деца очигледно не умиру од Covid-19. Али постоје други којима не могу да дам такво обећање.
Неколико дана касније, добила сам текст од пријатељице. Има астму. "Причам то јер морам некоме да кажем", написала је.
Замолила је да, ако се разболи и има лоше прогнозе, да јој пусте снимке на којима се чује глас њене ћрке Џози.
"Мислим да би ме то вратило", рекла је. Џози је иначе најбоља другарица моје четворогодишње ћерке.
Данас се у болници у којој радим, једној од највећих у Њујорку, број заражених од коронавируса и даље увећава, и постоји покрет за премештање што већег броја здравствених радника на ургентно одељење нове клинике.
Небо се руши. Не бојим се то да кажем. За неколико недеља ме можете назвати паничарем. Могу живети с тим. Заправо, бићу пресрећна ако се покаже да грешим.
Паничар није реч којом би ме ико икада раније описао. Ја сам хирург и специјалиста ургентне медицине а већи део моје обуке провела сам похађајући трауме и радећи на одељењу интензивне неге у Харварду. Сада сам у последња четири месеца обуке као педијатријски хирург у Њујорку.
Део мог посла подразумева да ме пробуде усред ноћи јер морам до дечје болнице како бих некој беби помогао јер јој плућа отказују чак и уз максималну подршку респиратора.
Сценарији који опонашају завршну фазу Covid-19 део су мог посла. Панике нема у мом речнику; емоција је извучена из мене кроз девет година тренинга. Ово је другачије.
Живимо у глобалној кризи јавног здравства која се креће брзином и обимом какву нико не памти. Пукотине у нашем медицинском и финансијском систему отварају се попут убодне ране. Без обзира како се ово одиграло, живот ће заувек изгледати мало другачије за све нас.
На првој линији пацијенти се постројавају изван наших хитних служби и клиника и траже од нас одговоре - а ми одговра имамо мало. Тек у петак тестирање на коронавирус постало је доступније у Њујорку, а тестови су и даље изузетно ограничени.
Одмах до моје канцеларије у болници, лабораторија се премешта са надом да ће моћи да уради 1.000 тестова дневно. Али данас, а вероватно и сутра, чак ни доктори немају директан приступ тестирању у целој земљи. Поред тога, смернице и критеријуми за тестирање се мењају готово свакодневно. Наш здравствени систем је упетљан у неизвесну ситуацију. Руководство наше болнице неуморно ради - али лекари на терену песимистично гледају на наше могућности.
Током боравка у дечјој болници раније ове недеље, видео сам да се кутије рукавица као и друга лична заштитна опреме смањују. Ово је криза и за наше угрожене пацијенте и за здравствене раднике. Заштитна опрема је само једно од места где залихе недостају. У нашој великој болници од 4.000 кревета у Њујорку имамо 500 респиратора и 250 резервних. Ако нам се догоди обим инфекције Covid-19 као у Италији, вероватно ће нам понестати респиратора у Њујорку. Противвирусни „третмани“ које имамо за Covid-19 су експериментални и многи од њих тепко да ће бити одобрени.
Дозволите да поновим. Небо се руши.
Ово кажем не да бисте паничили већ да бих вас мобилисао. Потребно нам је више опреме и потребна нам је одмах.
Конкретно рукавице, маске, заштита за очи и више респиратора. Потребни су нам наши пријатељи да праве и тестирају прототипове да би преправили респираторе које имамо како би могли да опслуже више од једног пацијента у исто време. Потребни су нам наше лабораторије који чине све напоре ка истраживању вакцина и противвирусног лечења.
Потребне су нам болнице да схватимо како да брзо модификујемо своју постојећу праксу како би се прилагодили овом вирусу.
Лекари широм света деле информације, протоколе и стратегије путем друштвених мрежа, јер су наши стандарни канали за објављивање преспори. Мајке лекара и хирурга се окупљају на Фејсбук групама како би објавиле савете родитељима и јавности.
Останите код куће, али молим вас немојте да се закуцате за кауч. Као и сви, имам тренутке када мисао о најгорем могућем сценарију са коронавирусом украде дах. Али гушење у мрачним местима нашег ума не помаже. Уместо приватне панике, потребно нам је јавно деловање. Нама који свакодневно улазимо у собе пацијената позитивних на Covid-19 требате и ви и ваше мисли и ваше мреже и ваша креативна решења и глас да знамо да се борите за нас.
Можда ћемо ми бити ти који ћемо вас дочекати на прагу наше болнице. А кад дођете, обећавам да нећу паничити. Искористићу све што zznam да вас одржим у животу. Молим вас, учините исто за нас", написала је докторка.
За више информација о корона вирусу можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
"ПОРАЗ НЕ ДОЛАЗИ У ОБЗИР" О Владиној поруци ПРИЧА ЦЕЛА СРБИЈА, из Клиничког центра АПЕЛУЈЕ НА СВЕ
ДЕКА БРАНА ЈЕ ПРАВИ ПРИМЕР УЗОРНОГ СРБИНА: Поштује све мере, сам прави маске и време користи за свој ХОБИ (ВИДЕО)
НАЈГОРИ ДАН У ИТАЛИЈИ: За 24 сата преминуло 427 људи, број мртвих премашио црни биланс Кине
ЦЕЛА СРБИЈА ГЛЕДА ОВАЈ СНИМАК И ЧУДИ СЕ: "Видим, купили сте 10 кг брашна, јел’ вам доста?" (ВИДЕО)
ЖЕНЕ ОТКРИВАЈУ! Ово је део онога што треба знати о нежнијем полу