ПИТАЊЕ ОПСТАНКА: Да ли је човечанство спремно за АСТЕРОИД који би се упутио ка Земљи?!
НАСА дала oddgovore на велика питања.
Ако се деси сценарио у којем се астероид или комета изненада запуте према Земљи, човечанство би било потпуно неспремно, упозорио је научник НАСА.
- Највећи проблем је да нема много тога што можемо да учинимо по том питању, изјавио је доктор Џозеф Нат, који ради за НАСА Годард центар за свемирске летове.
Нат је на годишњем самиту Заједнице геофизичара упозорио да се догађаји који узрокују масовна изумирања догађају сваких 50 до 60 милиона година.
- Могло би се рећи да је следећи већ требало да се догоди, али то је све насумично - рекао је.
Земља је већ била близу опасности 1996. када је залутала комета Шумејкер-Леви погодила Јупитер. Слична прича се догодила 2014. када је комета прошла јако близу Марса.
Та друга комета откривена је само 22 месеца пре него што је прошла поред Марса - прекратко време за лансирање мисију која би је скренула, да је ишла према Земљи.
- Ако погледате распореде за високо поуздане свемирске летелице и њихово лансирање, потребно је пет година за лансирање ракете. Имали смо само 22 месеца упозорења - рекао је Нат.
НАСА је недавно успоставила Одсек за планетарну обрану, а Нат је предложио агенцији да изгради ракету за пресретање која би била држана у приправности, уз редовно тестирање, чиме би се распоред од пет година могао преполовити.
НАСА је до сада открила око 90 посто објеката који пролазе близу Земље, а већи су од километра у пречнику, али предмети који стижу из смера Сунца врло се тешко откривају и врло вероватно не би оставили много времена за интервенцију.
Докторка Кети Плеско, научницаа Националне лабораторије у Лос Аламосу, објаснила је како постоје два начина на каоја би могли скренути путању астероида: нуклеарном бојевом главом, или кинетичким сударачем који би заправо био огромно топовско ђуле, пише Јутарњи лист.
- Технологија "топовског ђулета" је заправо врло добра, пресретање објеката при великој брзини на крају буде делотворније од експлозива.
Израчуни потребни за погодак били би знатно сложенији него они за нуклеарно оружје, али разношење астероида у комадиће такође носи ризике, јер би шрапнел од експлозије наставио да се креће истом путањом.