ПЛАНЕТИ ПРЕТИ УРАГАН ПОПУТ ЧУДОВИШНОГ "ХАРВИЈА" Ова година ће бити једна од пет најтоплијих од почетка мерења, а то НИЈЕ ДОБРА ВЕСТ
Вероватноћа да 2020. година постане најтоплија година у историји мерења температуре ваздуха износи око 75 одсто.
Вероватноћа да 2020. година постане најтоплија година у историји мерења температуре ваздуха износи око 75 одсто, саопштили су пре неколико дана стручњаци Научног центра за информације о животној средини (НЦЕИ) америчке Управе за океанографију и атмосферска истраживања (НОАА).
МЛАДИ ЉУДИ ЗА ПРИМЕР: Оно што волонтери Меридиана раде за цео Балкан заслужује велико БРАВО!
ДА ЛИ НАМ ПРЕТИ ВЕЋА КАТАСТРОФА ОД КОРОНА ВИРУСА: Тврдње научника су забрињавајуће (ВИДЕО)
КОРОНА КОСИ АМЕРИЧКУ ВОЈСКУ: Пентагон објавио поражавајуће податке
Једна од најтоплијих пет година
Уколико не обори рекорд, 2020. ће са сигурношћу од 99,9 одсто бити једна од пет најтоплијих година од почетка мерења 1880. године (до сада је најтоплија 2016, а на другом месту је 2019).
Научници прогнозу углавном заснивају на температурама измереним у прва три месеца ове године, које су биле за 1,15 степени Целзијуса више од просечне температуре у двадесетом веку, која је износила 12,3 степена. Самим тим, ово је други на листи најтоплијих квартала после 2016, када је температура била виша за 0,08 степени Целзијуса и када је феномен Ел нињо допринео порасту температуре, преноси weather.com.
- Топло време које сада бележимо необично је с обзиром да нема јаког ел ниња, природног загревања тропског Пацифика, које утиче на температуре широм света - констатује климатолог НЦЕИ Дики Арнт.
Узрок феномена су у првом реду емисије гасова који изазивају ефекат стаклене баште услед сагоревања фосилних горива.
Изгледи за Ел нињо у паду
Како наводе стручњаци НЦЕИ, ове године не треба очекивати ни Ел нињо, ни Ла нињу, феномен, који има супротан ефекат (природно хлађење Пацифика).
- Настанак Ел ниња не зависи само од апсолутне температуре воде, већ и од температурне разлике између различитих морских подручја. Будући да глобално загревање захвата све океане, та разлика се смањује, а самим тим су изгледи за настанак ел ниња смањени - објашњава за "Блумберг" климатолог Кевин Тренберт из НОАА.
Без рекордно ниских температура
Раст температуре овог пролећа забележен је у обе Земљине хемисфере, са тежиштима у Источној Европи, Азији, на Карибима, Средњој и Јужној Америци. Рекордног ниских температура није било.
Научници НЦЕИ у марту су у Тихом, Атлантском и Индијском океану измерили рекордне температуре. У Мексичком заливу температура воде износила је 24,6 степени, 0,95 степени виша од дугогодишњег просека.
- Уколико вода остане тако топла, то би могло да појача интензитет олуја. Осим тога, пораст температуре у океаним повећава ризик од шумских пожара у Амазонији и Аустралији, али од екстремних временских прилика у САД.- објашњава метеоролог Фил Клоцбах са Државног универзитета Колорада.
Прети ураган попут чудовишног "Харвија"
Клоцбах и његов тим најављују на почетку сезоне урагана почетком јуна чак осам таквих олуја изнад Атлантика од којих ће најмање једна стићи до копна. У том случају могућа је катастрофа какву је 2017. изазвао ураган "Харви", који је, након што је претходно ослабио, стигавши у Мексички залив поново добио на снази и постао чудовишна олуја категорије 4, друге по јачини. Изнад Тексаса је изазвао прави потоп, усмртио 68 особа и проузроковао штету у износу од 125 милиона долара.
ОДМАХ ИЗА АМЕРА И КИНЕЗА! Они су војна СИЛА БУДУЋНОСТИ, наоружавају се за ВЕЛИКИ СУКОБ са комшијама
Амери под ВЕЛОМ ТАЈНЕ тестирају лек који се ПРАВИ У СРБИЈИ: Препарат против ГОРУШИЦЕ се одлично показао у Кини
ШИРИ СЕ ЛАКШЕ НЕГО КОРОНА, А ИМА ИСТЕ СИМПТОМЕ: Да ли човечанству након изласка из карантина прети и ОВА БОЛЕСТ
ОНА ЈЕ, НАВОДНО, ДОНЕЛА КОРОНУ У КИНУ: Живот јој је сад постао пакао, мета је бруталних напада и малтретирања (ВИДЕО)
У СЕВЕРНОЈ КОРЕЈИ СВЕ НАПЕТИЈЕ: Грађани испразнили продавнице, над Пјонгјангом хеликоптери у ниском лету, саобраћај поремећен