“ПЛАШИМ СЕ ДА ЋЕ НАС ВРУЋИНА УБИТИ” У овом граду измерен 51 степен - због паклених врућина становници очајни
Сунчаница им је свакодневица
Мухамад Акбар (40), продаје суви грашак на ручним колицима у пакистанском граду Џакобабаду и доживео је сунчаницу три пута у животу, пише Гардијан.
"КРАЉИЦА ЕЛИЗАБЕТА ЈЕ СВЕСНА СВОЈИХ СЛАБОСТИ" Шок у Британији - из овог разлога направљена два плана за ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ
ПУЦАО У ДЕЦУ, ПОЛИЦАЈЦИ НЕМОЋНО КРУЖИЛИ ОКО ШКОЛЕ! Шок детаљи масакра у Америци - ево како је тинејџер набавио оружје
УКРАЛА ХРАНУ ЗА БЕБЕ у маркету, ускочила у ауто, а онда се десио УДЕС У КОМ ЈЕ СТРАДАЛО НОВОРОЂЕНЧЕ! Јурила је ауто-путем, није се заустављала...
Сада каже да се врућина погоршава.
- Некад је било много стабала у граду и није било недостатка воде, а имали смо и друге начине да победимо врућину. Међутим, сада нема стабала ни воде, а врућина постаје неподношљива. Плашим се да ће нас ова врућина убити наредних година - рекао је он.
У тренутку кад су Пакистан и Индија на удару врелог таласа, Џакобабад где живи Акбар оборио је рекорд - измерен је 51 степен Целзијуса.
Обично летње врућине крећу задње седмице маја, али ове године, први пут, људи кажу да су врућуине почеле у марту. И трајаће до августа.
Еколог Насир Али Панвар каже да је овај град врло погођен глобалним загревањем.
Делимично зато што се налази на локацији где зимско сунце долази директно и загрева га још више. Други указују на то да је већина стабала која су давала хладовину посечена и продата.
Метеоролог Сардар Сарфараз рекао је да је температура већ у априлу достигла 49 степени, што је рекорд.
Каже да је Џакобабад "једно од најтоплијих места на свету" и упозорава да ће, ако врућина почне да пристиже тако рано, то бити велики разлог за бригу.
Акбар каже да је забринут због температуре ове године.
- Врућина се повећава сваке године, али власт, укључујући локалну администрацију, не обраћа пажњу на овај озбиљан проблем - рекао је он.
Као и већи део његове заједнице, Акбар иде на посао рано ујутро и ради 12 до 14 сати како би зарадио око 500 рупија (око 6,5 долара) дневно. Нема избора него да се суочи са таласом врућине.
Машук Али, председник синдиката радника који раде на млевењу пиринча каже да упркос температурама људи морају да раде, јер ако не раде, неће моћи да преживе.
Већина радника се поподне одмори на два сата, каже Али, а онда иду назад на посао.
- Кад постане превише вруће, седнемо код пумпе за воду да се мало освежимо. Увече се враћамо уморни кућама али због врућине не можемо да се наспавамо. Онда излазимо напоље и седимо на отвореном како би могли да осетимо мало ваздуха, али кад струјања ваздуха нема чини се као да ћемо умрети од врућине - рекао је он.
Становници Џакобадада користе лепезе и често се купају у хладној води из пумпи за воду. Наводно су постављена четири кампа са хладном водом на четири различите локације у граду, па велики број људи долази тамо.
Неки имућнији становници се привремено одселе у друге делове земље током летних месеци како би избегли врућину.
Хузур Бакшу, новинар који 20 година извештава из Џакобабада, каже да се велики број људи из радничких породица сели у Куету у Белуџистану, где раде као радници.
Каже и да је због дефорестације интензитет врућине такође порастао.
- Људи сада немају никаквог начина да избегну талас врућине, а локална администрација у том погледу није од помоћи - рекао је он.
Др. Иршад Али Сарки из локалне болнице рекао је Гардијану да му дневно због сунчанице у болницу долази четворо или петоро пацијената.
Др. Амад Улах, други лекар у болници процењује да ове године 50 до 60 људи дневно добије сунчаницу, а додаје да болница нема капацитет да се са тим носи.
- Неки помоћ добијају у приватним клиникама, али радници немају новца да тамо потраже помоћ - рекао је он.
Становници се жале да, упркос врелом таласу, влада не обезбеђује довољно питке воде.
Вода у плавим пластичним боцама се може видети у великим количинама, али је велико питање њен квалитет.
Према тврдњама локалне администрације, систем је покренут и вода се доставља становницима, али они кажу да је вода загађена и да није сигурна за пиће.
Друштвени активиста Мохамад Шабан каже да је дубоко забринут због повећане врућине.
Протестовали смо више пута тражећи од локалне администрације да нешто уради, али се за сада ништа није догодило, рекао је он.
- Бојимо се да за неколико година у Џакобабаду неће бити могућ боравак људима ни животињама - додао је активиста.