ПЛЕСОМ ДО СМРТИ: Епидемија због које су људи падали мртви
Информације о овој епидемији су документована у историјским списима из 16. века.
Наша земља, као и цео свет, још увек је под утиском епидемије корона вируса који је однео многе животе и утицао на свакодневни живот свих људи, на економију, привреду.
ЗЛИКОВЦУ СТАЛО СРЦЕ У ЗАТВОРУ: Умро један од најмонструознијих серијских убица и силоватеља (ВИДЕО)
ГЕНИЈАЛАН ПРОЈЕКАТ СПАСИЋЕ МНОГЕ ЖИВОТЕ НА ПУТЕВИМА: Уложени милиони евра за флуоресцентне линије - резултати су ЗАПАЊУЈУЋИ!
БИЗАРАН ЗАХТЕВ КРАЉА ЧАРЛСА ИИИ: Запослио особу која ће имати само ЈЕДАН задатак и то сваког јутра
Иако је свима било веома тешко да се сналазе у ограниченим условима, који су постојали да би се људи заштитили од вируса, правила су се ипак поштовала. Свима је било чудно да не можемо да се крећемо када и где желимо, као и да морамо да носимо маске, чекамо редове испред продавница и не грлимо се драгим људима.
Знамо да епидемија корона вируса није једина која се догодила. Било је и много смртноснијих и тежих које су задесиле цео свет, али постојале су и оне које су нам данас просто незамисливе.
Наиме, плесна куга или плесна епидемија догодила се давне 1518. године у Стразбуру кад је једна жена Фрау Трофеа изашла на улицу и почела неконтролисано да плеше. Видевши је, убрзо су јој се у томе придружили бројни суграђани. За само месец дана преко 400 људи било је захваћено овом епидемијом. Плесали су данима, све док нису умрли од исцрпљеност или срчаног и можданог удара.
Пошто није постојало логично објашњење за овакво понашање људи, локални лекари су га приписивали узаврелој крви. То је био разлог да покушају да реше овај проблем на другачији начин. Направљена је бина, доведени професионални плесачи и музика, како би се људи излечили од лудила. Међутим, није баш све ишло по замишљеном плану. Људи су падали као покошени од исцрпљености, можданог удара и срчаног напада.
Лудило је трајало скоро 2 месеца, док сви нису одведени далеко у храм на планини, како би се тамо молили за опрост.
Иако овако нешто звучи немогуће, а у понеким ситуацијама чак и смешно, информације о овој епидемији су документована у историјским списима из 16. века. Француска није једина земља коју је захватила оваква епидемија. Сличне ствари догодиле су се у Швајцарској, Немачкој и Холандији, међутим лудило у Стразбуру било је највеће и најсмртоносније.
Ову појаву многи су везивали са Светим Видом за ког су побожни Европљани 16. века веровали да проклиње људе плесном кугом. Постоје и они који сматрају да су плесачи били припадници неке верске секте, док теорија која је можда и најприхватљивија говори да су плесачи унели у организам ерготну гљиву која расте на житарицама, а њено конзумирање изазива халуцинације и грчење тела, што их је терало да играју без престанка.