"ПЛИВАЈ ИЛИ СИ МРТАВ" Ема је деведесетих година побегла из рата у Југославији, а онда у другој земљи ЈЕДВА ИЗВУКЛА ЖИВУ ГЛАВУ
Био је 22. јул 2011. када је мушкарац у полицијској униформи запуцао из пушке на учеснике летњег кампа норвешке Радничке партије на острву Утеја.
Био је то Андерс Беринг Брејвик, десичарски екстремиста. У том тренутку, на острву је било више од 700 људи, од којих су већина имали између 16 и 22 године. Ема Мартиновић је водила једну групу младих, а када је у кампу избила паника, добила је СМС од колеге: "Пливајте".
- Када сам видела поруку, помислила сам да вероватно нема друге могућности: пливај или си мртав. Рекла сам људима с којима сам путовала: "Морамо да пливамо". Момак из групе ми је рекао: "Не, ја нећу да пливам". "Немаш избора", одговорила сам му - прича Ема.
- Кад смо се спустили до мора, угледали смо још двадесетак особа са леве и десне стране. Нисмо то знали, мислили смо да смо сами. Гомила људи која је запливала у исто време правила је буку. Брејвик се већ био удаљио од нас, али, привучен лармом, поново се вратио - прича Ема.
Продајете стан и ангажујете агенцију? Ево да ли је то ПАМЕТАН ПОТЕЗ?
Јанош Хуњади - јунак који је задужио Београд и хришћанску Европу
СРБИН, ПОСЛЕДЊИ ЖИВИ ЧЛАН ЧУВЕНОГ АПОЛА, ОТКРИО ТАЈНУ СКРИВАНУ 50 ГОДИНА: Како се вијорила застава на Месецу? (ФОТО)
После више од сата стигли су специјалци и ухапсили атентатора, који је у међувремену убио 69 људи. У делу Осла, где су смештене владине зграде, претходно је бомбом разнео осам особа. Норвешка полиција избројала је 66 повређених и 650 физички неповређених преживелих особа у та два напада. Ему Мариновић је метак окрзнуо по руци.
- Док сам пливала, вероватно сам била на пола пута... Стајао је горе на литици и пуцао у воду. Из чиста мира... Како оно кажу? Насумице. Имала сам среће. Једну девојку је погодио, а она је запливала непосредно после мене. Тешко ју је повредио.
Ема каже да је терористички напад променио њен доживљај Норвешке.
- Отворио ми је очи. Схватила сам да имамо озбиљан проблем с људима који шире мржњу у свету. Толико су бесни на људе, иако их никада раније нису срели. Бојим се што има толико људи који подржавају Брејвика и његову идеологију. Сви ти политички ставови које заступа... Верујем да смо заборавили на љубав, о којој се толико причало после Утоје. Мржња се шири више него икада. заборавили смо како смо једни другима пружали руке. Норвешка се променила. Постала је мало хладнија - каже Ема.
Она сматра да се тероризам не догађа случајно.
- Мислим да постоји нешто што га омогућава. На нама је да откријемо узроке. Зашто се то догађа? Зашто толико људи верује да је ово једини начин да скрену пажњу на своје ставове? пита се Ема, која је на острву Утоја изгубила десеторо пријатеља.
- Најбољи начин да се сетите настрадалих јесте да се вратите тамо. Да поново певате, играте и разговарате о политици - уверена је 26-годишња мајка двоје деце.
Ћерка избеглица из Босне и даље је активни члан норвешке Радничке партије. А то што је постала мајка за њу је одговор на Брејвиково дело.
- Гени које ћу пренети својој деци... То су гени о којима је говорио. Гени, који наводно нису заслужили да живе у Норвешкој. Е, па, молим лепо: ево још двоје деце миграната. Још двоје људи са муслиманким коренима.
Када деца мало порасту, планира да их одведе на Утоју.
- Треба да схвате да слобода коју имамо у Норвешкој није нешто што се може купити у продавници иза угла - каже Ема.