"Плућа Земље" ипак нису оно што смо мислили да јесу! Ево одакле долази сав кисеоник који удишемо (ВИДЕО)
Важност Амазоније је огромна!
Тврдња да кишна шума Амазонија производи петину кисеоника на Земљи није тачна, пише "Нешенел џиографик" и указује да све више и више медија преноси ову нетачну чињеницу.
Скоро сав кисеоник на Земљи потиче од океана, а залихе ће потрајати милионима година, међутим, истиче се у чланку, многи су разлози због којих би свет требало да буде ужаснут пожарима у Амазонији.
ДО ПОБЕДЕ! Плави сутра са Анголом отварају СП у Кини, али једна ствар је СВИМА ПРОМАКЛА
ALL ИНЦЛУСИВЕ ПО ЦЕНИ ПОЛУПАНСИОНА! Пелопонез, хотел 4* на плажи, а све то за 226€ по особи за 7 НОЋИ
ЦЕЛО ЛЕТО У ЗНАКУ ЧУВЕНОГ УМЕТНИКА: У Пекингу велика изложба Пикаса, слике стигле уз ПОМОЋ СЕДАМ АВИОНА
Скот Денинг са Универзитета у Колораду подсећа за лист да скоро сав слободан кисеоник у ваздуху производе биљке путем фотосинтезе, а да се око трећина копнене фотосинтезе обавља у кишним шумама, међу којима је Амазонија највећа.
Сваке године, произведени кисеоник потроше пожари и живи организми - дрвеће стално одбацује мртво лишће, гране, корење и други отпад, који заузврат хране екосистем организама. Тиме се, како се наводи, највише хране инсекти и микроби, али сваки корак процеса троши кисеоник.
Ипак, упркос чињеници да производи око пет до шест одсто кисеоника на Земљи. Амазонија је битна из других разлога, пре свега због извлачења угљен-диоксида из атмосфере. Због тога, научници се не слажу са устаљеним називом Амазоније - "плућа планете" - већ кишну шуму пореде са џиновским клима уређајем.
ДРЕВНУ МЕТРОПОЛУ ЧЕКА КАТАСТРОФА: Један од највећих египатских градова тоне због климатских промена (ВИДЕО)
НАЈВЕЋИ УРАГАН У ИСТОРИЈИ СТИЖЕ и до Америке: Издато УПОЗОРЕЊЕ СВИМ ГРАЂАНИМА, Трамп веома забринут! (ВИДЕО)
ПОЧЕО ДРУГИ НАЈСМРТОНОСНИЈИ ТАЛАС ЕБОЛЕ: Хиљаде људи заражено опаким вирусом
Амазонија је, како се наводи у тексту, један од најзначајнијх фактора у успоравању климатских промена, заједно с тропским шумама у централној Африци и Азији.
Амазонија је такође и ризница живота - у њој живи десетине хиљада биљних и животињских врста, те због тога и представља најразноврснији екосистем на свету. Тај екосистем прете да униште климатске промене, неконтролисана сеча и људски немар.
БОНУС ВИДЕО: УНИШТАВАЛИ ГРАДОВЕ, УКИНУЛИ ЛЕТО: Ово су последице највећих вулканских ерупција на свету (ВИДЕО)