По совјетском принципу: Конфискација имовине као казна за тешка кривична дела
У Русији све до 2003. године постојао сличан закон
Комунистичка партија Русије тражи поновно увођење закона из совјетске ере који предвиђају да лична имовина може бити конфискована као казна за тешка кривична дела.
Прочитајте и:
У образложењу предлога закона, који је поднет на разматрање од стране посланика Комунистичке партије Русије, наводи се да је конфискација имовине била примењивана у појединим случајевима у време постојања Совјетског Савеза, али и у Русији и то све до касне 2003. године.
Након тога, конфискација имовине као вид казне је укинута, да би се 2006. године закон вратио на снагу овога пута не у виду казне већ као ''још једна мера у кривичном праву'' која се може применити у одрећеном обиму, обично да би се конфисковала имовина стечена на незаконит начин.
Закон који се сада предлаже, предвиђа конфискацију личне имовине осуђеног лица, укључујући и имовину која није повезана за кривично дело почињено од стране осуђеног.
Овај закон је први пут представљен јавности 2016. године, када га је руска влада одбацила пошто су узети у обзир међународни уговори потписани ранијих година, у којима стоји да Русија неће примењивати конфискацију имовине као вид кривичног кажњавања. Нацрт је, такође, привукао пажњу активиста за људска права, који су се борили свом снагом против његове ратификације.
Почетком овог месеца, посланици Комунистичке партије су већ покренули сличан предлог. Предложили су поновно увођење национализације имовине како би се убрзао развој државне економије и безбедности. Под имовином која може да се национализује сврстана су приватна земљишта, рудници, шуме, али и компаније битних грана економије као што енергетика, транспорт и тешка индустрија.