ПОЧЕЛО КЛИНИЧКО ИСПИТИВАЊЕ ВАКЦИНЕ У ОБЛИКУ ТАБЛЕТЕ: Да ли ће ново израелско цепиво "променити игрицу" са ТРЕЋОМ дозом
У Тел Авиву започета су клиничка испитивања, а директор компаније која стоји иза оралне вакцине нада се да ће она што пре бити одобрена
Док се у свету воде полемике да ли би требало укључити трећу дозу вакцине против корона вируса и ко је кандидат за такозвани бустер, у Тел Авиву је започето клиничко испитивање вакцине у облику таблете.
ПРВИ СНИМЦИ СТРАВИЧНЕ ЕКСПЛОЗИЈЕ У НЕМАЧКОЈ: Леверкузен под димом, има повређених и несталих! (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА ПОЧЕЛА СА ТЕСТИРАЊЕМ КОМБИНАЦИЈЕ ВАКЦИНА: Са којим цепивом се најбоље комбинује Спутњик лајт?
ЈЕДНА КИНЕСКА ВАКЦИНА ПРУЖА АНТИТЕЛА САМО ПОЛА ГОДИНЕ: Неке земље већ увеле Модерну и Фајзер као трећу дозу
Орална вакцина против корона вируса могла би да "промени игру" поједностављивањем логистике, како због земаља које немају услове за чување вакцина, тако и због здравствених радника који су ангажовани на имунизацији.
Орамед Пхармацеутицалс креирао је оралну верзију једне дозе проспективне вакцине коју је развио индијски Премас Biotech, а у марту је објавио да је ова таблета успешно створила антитела код свиња.
Из компаније наводе да ће израелска пилула бити погодна за једноставну почетну вакцинацију, јер неће бити потребе да се чува на ниским температурама и уједно елиминише потребу за професионалцима који дају вакцине.
- Ово би могло да донесе велики преокрет у земљама попут Индије, где је само 5 одсто становништва вакцинисано - каже Надав Кидрон, извршни директор компаније Орамед.
Он предвиђа да би технологија могла да помогне здравстеним радницима да се изборе са могућим изазовом давања треће дозе вакцине против корона вируса и верује да ће вакцина у облику таблете умногоме то олакшати.
Израел је већ почео да даје нову дозу вакцине имунокомпромитованим особама, а лекари из целог света одавно полемишу да ли би трећу дозу требало да прими цело човечанство.
У међувремену, у медицинским круговима се све више сугерише да би бустер доза требало да буде вакцина другог произвођача, односно базирана на другачијој технологији од прве две дозе. Ту тезу подржава и Угур Шахин, творац Фајзер/Бајонтекове вакцине против короне, као и српски стручњак проф. др Миланко Шеклер.
Кидрон је за The Тимес оф Исраел рекао да би било добро да орална вакцина буде што пре одобрена, с обзиром на могућност потражње за трећом дозом и недостатак вакцина у појединим деловима света.
- Наша орална вакцина која се не ослања на ланац снабдевања дубоким замрзавањем, за разлику од других вакцина против корона вируса, могла би да направи велику разлику - изјавио је Кидрон.
Пре него што је орална вакцина стигла на тестирање у Израел, из Русије су стигле најаве да су и тамошњи научници изумели вакцину која се може узети орално - кроз јогурт или кефир.