ПОЧЕЛО ТЕСТИРАЊЕ ВАКЦИНЕ ЗА КОРОНУ У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ: Добровољци већ добили прву дозу
Јужна Африка са више од 106.000 оболелих, има скоро једну трећину од укупно оболелих у Африци, укључујући више од 2.100 смртних случајева.
У Африци је данас почело тестирање вакцине против ковид-19, која је развијена на Универзитету Оксфорд, на добровољцима који су добили прву дозу.
Обимно испитивање вакцине развијено на Универзитету Оксфорд у Британији спроводи се у Јужној Африци, Британији и Бразилу.
КАКО СЕ КОРОНА ОВАКО БРЗО ВРАТИЛА У СРПСКЕ ГРАДОВЕ: Све више младих особа међу новооболелима
"ОВО НИЈЕ ИСТИ ВИРУС КАО ОНАЈ КОЈИ СМО ПРЕЛЕЖАЛИ У МАРТУ": Др Кисић о КЉУЧНИМ ПИТАЊИМА за корону
У СУБОТИЦИ РАСТЕ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ: Тренутно 15 случајева са лакшом клиничком сликом
Јужна Африка са више од 106.000 оболелих, има скоро једну трећину од укупно оболелих у Африци, укључујући више од 2.100 смртних случајева.
-Осећам се помало уплашено, али желим да знам шта се дешава са овом вакцином како бих могао да кажем својим пријатељима и другима шта се дешава са истраживањем - рекао је један од волонтера за вакцинацију у Јоханесбургу.
На афричком континенту сада има скоро 325.000 заражених док земље укидају мере ограничења под економским притиском грађана који кажу да морају да хране своје породице.
Недостатак материјала за тестирање и санитетског материјала и даље је велики проблем у Африци која би могла да постане највеће жариште у свету.
У Африци је било успорено ширење пандемије али се она сада убрзано захуктава уз велики пораст броја оболелих и умрлих", рекао је данас шеф Афричких центара за контролу и превенцију болести Џон Нкенгасонг.
Камерун, Уганда, Танзанија, Кенија и Јужна Африка имају високо развијене могућности клиничког испитивања, рекао је Салим Абдул Карим, председавајући саветодавног одбора Министарског савета за ковид-19 у Јужној Африци.
Многе друге земље субсахарске Африке такође имају способност клиничког испитивања, рекао је Данијел Бауш, директор тима за хитну подршку у јавном здрављу Велике Британије.
Генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Аданом Гебрејесус позвао је да се почетна испорука било које вакцине ковид-19 распореди тамо где је најпотребније, а не на основу "способности плаћања".
Он је рекао да од ове недеље све 54 афричке земље имају капацитет лабораторија за тестирање на корона вирус.
У фебруару су само две афричке државе могле да раде тестирање на вирус.