Почетак краја апликације ТикТок: Повлачење неће погодити само кориснике ове платформе - више хиљада запослених остаје без посла?
ТикТок планира да обустави своју апликацију за кориснике у САД-у од недеље, када би могао да ступи на снагу савезни закон који забрањује ову друштвену мрежу, осим ако Врховни суд не одлучи да га блокира, навели су извори упознати са ситуацијом.
Исход гашења апликације биће другачији од оног који закон прописује. Закон би само забранио нове преузимања ТикТок-а са Apple (ААПЛ.О) и Google (ГООГЛ.О) продавница апликација, док би постојећи корисници могли да наставе да је користе неко време.
Према плану ТикТок-а, људи који покушају да отворе апликацију видеће искачућу поруку која ће их упутити на веб сајт са информацијама о забрани, рекли су извори који су желели да остану анонимни јер је овај случај још увек тајна. Компанија такође планира да корисницима понуди могућност да преузму све своје податке како би имали запис о својим личним информацијама, рекли су они.
ТикТок и његов кинески матични ентитет ByteDance нису одмах одговорили на захтеве Реутерс-а за коментар. The Информатион је први известио о овој вести.
ByteDance, приватно предузетје, има око 60% својих акција у власништву институционалних инвеститора као што су Блацкроцк и Генерал Атлантиц, док оснивачи и запослени поседују по 20%. Компанија запошљава више од 7.000 људи у Сједињеним Америчким Државама.
Председник Џо Бајден је априла прошле године потписао закон који захтева да ByteDance прода своја средства у САД-у до 19. јануара 2025. године, или ће се суочити са националном забраном.
Прошле недеље, чинило се да је Врховни суд САД-а склон да подржи закон, упркос позивима председника-дизидента Доналда Трампа и законодаваца да се продужи рок.
Трамп, чија инаугурација се одржава дан након што закон ступи на снагу, рекао је да би требало да има времена након преузимања функције да потражи "политичко решење" за овај проблем. ТикТок и ByteDance су тражили барем одлагање примене закона, који сматрају да крши Први амандман Устава САД-а, који штити слободу говора.
ТикТок је у судском поднеску прошлог месеца навео да процењује да би трећина од 170 милиона Американаца који користе његову апликацију престала да користи платформу ако забрана траје месец дана.