ПОЧИЊЕ НОВИ ХЛАДНИ РАТ: Досад незапамћен скандал, Америка је увредила Русију, уследиће жесток одговор
Чувени југословенски и српски дипломата Владислав Јовановић открива шта ће се тек дешавати на релацији Вашингтон-Москва-Пекинг
Џо Бајден се лично неће извинити Русији и Владимиру Путину због онога што је изговорио, а међународна пракса тешко да је забележила да је шеф једне државе упутио овакве увреде и оптужбе, другом. Ово је озбиљан ударац у односима Русије и Америке и пут у нови Хладни рат, став је Владислава Јовановића, бившег амбасадора СРЈ у Уједињеним нацијама.
БАЈДЕН СЕ НЕ КАЈЕ ЗБОГ ВРЕЂАЊА ПУТИНА: Бела кућа сада прети Русији и њеном председнику?!
ПУТИН ДОЧЕКАН УЗ ОВАЦИЈЕ ПОПУТ ВЕЛИКЕ ПОП ЗВЕЗДЕ: Руси на ногама, слави се велико уједињење, уследио је жесток аплауз
ПУТИН ИЗАЗВАО БАЈДЕНА НА "ДВОБОЈ": После оптужби да је "убица", руски председник жели да рашчисте неке ствари
Новинар телевизије "Еј-Би-Си њуз" није случајно поставио скандалозно питање Бајдену да ли он мисли да је Путин убица, а председник Америке је одговорио потврдно, наглашава Јовановић, уверен да је овај догађај политички индикатор који најављује нове мере одмазде према Русији.
Америка изазива нови хладни рат
- Догађај је сам по себи озбиљан ударац садашњим односима Америке и Русије и очито показатељ перспективе тих односа. Иза тога се крије нешто што је политички програм Америке, која не жели да наспрам себе има савезнике Русију и Кину. Тај чувени троугао Русија – Кина – Америка кључ је за одређивање политичке атмосфере на планети, где свака велика сила жели да избегне да друге две буду савезничке наспрам ње. Отпор Америке је агресивног политичког карактера и он иде паралелно са вођењем новог хладног рата у односу са Русијом и Кином - објашњава Јовановић.
Он подсећа да је својевремено Америци пошло за руком, у време Кисинџера и Никсона, да одвоји Кину од Русије. Сад се Америка нашла пред овим двема земљама које оспоравају америчку хегемонију у свету и стварају вишеполарни свет.
Америка хоће Русију на коленима
- Америка је до сада минимизирала то дешавање, међутим, очигледно је одлучила да крене у противнапад и да не дозволи да постоји тај вишеполарни нови свет који израста без њеног утицаја и њеног отпора - уверен је Јовановић.
Оно што је нелогично, напомиње Јовановић, је зашто Америка која је тријумфално добила хладни рат против СССР-а и постала господар света, сада сама преузима у руке то оружје и и почиње да води нови хладни рат.
- То је нешто што чека објашњење у догађајима и потезима који следе, а које је у овом тренутку тешко предвидети. Чини се да оно што Америка жели јесте баци на колена Русију, која је успела невероватно брзо да од једне другоразредне земље после пада Совјетског савеза, израсте у велику силу која утиче на решавање свих важнијих регионалних и светских проблема. Америка би да је поново врати на стање из времена Бориса Јељцина, односно, да буде држава која ће морати да следи политику Америке и њених савезника и да као таква буде потпуно одвојена од Кине - сматра Јовановић.
Обуздавање Кине преко Русије
То је предуслов како би Америка могла да се окрене Кини, додаје Јовановић, као свом највећем ривалу и противнику и да гради даље степенице у њеном обуздавању.
- После овога треба очекивати нове облике заоштравања и нове санкције које ће амерички савезници из Европе морати да следе, иако највећи број тих санкција не иде у корист самим европским земљама.
Бумеранг који може да се врати Вашингтону
- Русија је већ најавила да ће реаговати адекватно, а шта то значи остаје да видимо али у сваком случају садашња оснажена Русија која има и неку војну предност у односу на Америку није та која треба да трпи диктате Америке и да се повија пред њеним притисцима и санкцијама. То значи да предстоји период још заоштернијијих и нижих облика односа између Америке и Русије, а колико ће то утицати на односе са другим земљама пре свега са ЕУ, видећемо. Исто тако остаје да се види да л ће ово довести до зближавања Русије са Кином у разним областима, а у овом тренутку би било најзначајније зближавање у војном сегменту, чега се Америка највише и плаши - каже Јовановић.
Јовановић закључује да ова америчка политика заоштравања односа са Русијом могла би да јој се врати као бумеранг и да Русију гурне у руке Кини и да то прерасте у нешто више од политичког савеза.