Поглед из свемира указује да су пожари у Африци ГОРИ од оних у Амазонији, али ево зашто је та мисао ПОТПУНО ПОГРЕШНА
Док светска јавност протекле недеље брине о пожарима који букте Амазонијом, неки људи су упоредили сателитске снимке и премитли да много већа површина гори у подсахарској Африци.
Сателитски снимци НАСА-е показују да ватрена стихија хара широм Анголе, Замбије и Демократске Републике Конго. Због призора Африке која се алармантно "црвени", многи људи су се питали зашто се толико пажње посвећује пожарима у бразилској кишној шуми, док се о, на први поглед, драматичнијој ситуацији на другом континенту ћути.
УЗБУНА У ИТАЛИЈИ: Ерупција вуклана Стромболи избацује лаву! (ФОТО, ВИДЕО)
Бразил спреман да прихвати новац за гашење пожара у Амазонији, али Болсонаро поставља ЈЕДАН УСЛОВ
МЕЂУ МРТВИМА И ДЕТЕ! Путници скакали у воду да се спасу са ТРАЈЕКТА У ПЛАМЕНУ (ВИДЕО)
Чак је и француски председник Емануел Макрон, који је предводио међународну помоћ за гашење амазонских пожара, обећао сличну акцију за Африку.
Међутим, постоје неке ствари које треба да узмемо у обзир пре него што упоредимо ове две катастрофе.
Сателитски снимци не приказују узрок или врсту пожара, па се на основу њих не може проценити тежина ситуације. На њима контролисани пожари изгледају исто као и шумску.
Дописници "Си-Ен-Ена" из Нигерије су пренели да је већина пожара у централној Африци резултет контролисаних пожара пољопривредника. Прелиминарни подаци показују да су њихов број и површина мало испод просечног стања.
Слична ситуација се десила када је 2015. године НАСА објавила снимак који је, на први поглед, изгледао алармантно. Хиљаде црвених тачкица било је раширено преко континента, међутим, испоставило се да су локација и број пожара указивали на то да су они постављени за управљање земљом.
Иако овакви пожари нису без ризика, они могу да помогну областима око њих, јер побољшавају квалитет тла и рашчишћавају земљиште за нове усеве.
Пожари у јужноамеричкој прашуми настали су крчењем шуме, што је потпуно другачија врста уништења.
Поред тога, иако су пожари на стаништима људи и животиња увек разлог за забринутост, Амазонија је дом 10 посто светских биљних и животињских врста и произвођач 20 посто укупног кисеоника.
Због тога пожари у кишним шумама драстично више утичу на климатске промене од оних у Африци.