ПОКРЕНУТИ НОВИ ПРЕГОВОРИ УНУТАР УН: На инцијативу Русије биће отворени - одржаће се у Њујорку и Бечу
Од 28. фебруара до 11. марта 2022. године, Њујорк је био домаћин прве суштинске седнице Ад хоц међувладиног комитета УН о изради нацрта Конвенције о сузбијању употребе информационо-комуникационих технологија у криминалне сврхе. Седницом је председавала Фаузија Мебарки (Алжир).
Овај преговарачки механизам успостављен је на иницијативу Русије са 46 коаутора Резолуцијом 74/247 Генералне скупштине УН. Усвајањем ове резолуције међународна заједница намерава да створи први правно обавезујући документ о борби против сајбер криминала.
Првој сесији, одржаној у хибридном формату, присуствовали су стручњаци из преко 160 држава и 200 невладиних организација које представљају политичке и агенције за спровођење закона, као и академску, научну и пословну заједницу.
УКРАЈИНА ЈЕ НА КОРАК ДА ОСТАНЕ БЕЗ ИЗВОРА ЕНЕРГИЈЕ! Русија на прагу још једне НУКЛЕАРНЕ електране
ПОГИНУО РУСКИ ПИЛОТ! Био на специјалном задатку, Русија плаче за својим херојем (ФОТО)
БЕЛОРУСИЈА И РУСИЈА ОДЛУЧИЛЕ ДА ПРОДУБЕ ОДНОСЕ: Прошириују савезничку и економску сарадњу
Руску међуресорну делегацију чинили су стручњаци из Министарства спољних послова, Генералног тужилаштва, Истражног комитета, Министарства унутрашњих послова, Министарства правде, Министарства дигиталног развоја, комуникација и масовних медија и Федералне службе безбедности.
Поздравно обраћање министра спољних послова Сергеја Лаврова члановима Ад хоц међувладиног комитета било је једно од првих прочитаних током опште политичке дискусије. Наглашена је главна улога Русије у стварању овог преговарачког места и поставила конструктиван тон за даљу професионалну дискусију у циљу израде преко потребне конвенције у пуној сагласности са мандатом и временским оквиром које је утврдила Генерална скупштина УН.
У складу са одобреним дневним редом, ад хоц комитет је размотрио циљеве и обим ове будуће универзалне конвенције. Консензусом је одобрен формат од осам поглавља.
Учесници су се договорили о модалитетима рада Ад хоц комитета у периоду 2022-2024. Планирано је да одржи шест суштинских сесија у Бечу и Њујорку, као и консултације које ће укључити званично регистроване невладине организације и приватни сектор.
Учесници су имали интензивну размену мишљења о кључним елементима конвенције. Према њиховом мишљењу, најважнија питања су заштита суверенитета, јурисдикције, развој универзалних дефиниција, јача међународна сарадња у идентификацији прекограничног криминала, техничка помоћ и обука кадрова.
Руска Федерација је својим националним доприносом поново скренула пажњу учесника сесије на сопствени нацрт универзалне конвенције о сузбијању сајбер криминала чији су коаутори Кина и друге земље. Већина елемената је широко одражена у говорима различитих делегација и укључена су у завршне документе ове прве седнице Ад хоц комитета.
Главни резултат прве сесије био је почетак пуног практичног рада на универзалној конвенцији, нешто што је из разних разлога увек одлагано. Претерана политизација и покушаји да се другима наметну једнострана правила уступили су место мултилатералној конструктивној дипломатији уз блиско учешће водећих светских стручњака. Отворени, инклузивни и транспарентни преговори које је предложила Русија коначно су почели. Ови разговори представљају свеобухватне напоре у борби против сајбер криминала под окриљем УН. Ад хоц комитет поставља нове циљеве, обједињујући најсавременија искуства у борби против употребе информационих технологија у криминалне сврхе.
Друга седница заказана је за 30. мај - 10. јун 2022. године у Бечу. Ад хоц комитет мора да представи коначни текст конвенције на 78. Генералној скупштини УН 2024. године.