ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЉОТРЕС У НЕМАЧКОЈ: Шолц губи упориште на истоку?! Мртва трка између између АфД и СПД, десница прети да изазове ХАОС
Зашто је Социјалдемократска партија Немачке (СПД) важна за Бранденбург? Зато што је ова покрајина која се граничи са Пољском од уједињења Немачке 1990. непрекидно под њеном влашћу. А према анкетама, након избора за покрајински парламент у недељу 22. септембра - СПД може да се нада наставку своје коалиције са Хришћанско-демократском унијом (ЦДУ) и Зеленима.
Иако према анкетама Алтернатива за Немачку (АфД) може СПД-у преотети место најјаче политичке снаге, нико не жели да уђе у коалицију са странком коју прати унутрашња обавештајна служба и која је у неким покрајинама окарактерисана као "осведочено екстремно десничарска".
Мртва трка између АфД и СПД
У анкетама АфД (27 одсто) и СПД (26 одсто) воде мртву трку. Обе странке могу у најбољем случају рачунати на резултате изнад 25 процената. Знатно иза њих је ЦДУ (16 одсто) и Савез Сара Вагенкнехт (13 одсто).
Зелени и Левица би могли да падну испод прага од пет процената и не уђу у покрајински парламент у Потсдаму. А Слободне демократе (ФДП), који су део савезне владе, још од 2014. нису присутни у покрајинском парламенту.
Три премијера за 34 године
За СПД се ради о томе да одбрани своје упориште на истоку земље. Шеф владе Дитмар Војдке хоће четврти мандат. Тиме би надмашио своја два претходника, Манфреда Столпеа и Матијаса Плацека - обојица су владали по три мандата.
Политички континуитет у Бранденбургу јединствен је у источним немачким покрајинама: три премијера за 34 године, сви из исте партије.
Ни један од њих није "увезен" са запада, као што је био случај у Саксонији и Тирингији после немачког уједињења. И то је јединствена карактеристика у покрајини која је више од трећине прекривена шумама.
Лепа природа, мало људи, одлично повезан
Богатство природе је уопште велики адут којим Бранденбург може да се похвали: области са много језера, резервати биосфере попут Шпревалда, Одербруха на немачко-пољској граници.
Није чудо што се од пада Берлинског зида 1989. све више људи из немачке престонице трајно сели у саобраћајно добро повезану непосредну околину - у Бранденбург. Док су остале источнонемачке покрајине из економских разлога изгубиле стотине хиљада становника, број становника Бранденбурга је остао готово непромењен.
Са нешто мање од 2,6 милиона становника, Бранденбург се налази на десетом месту међу 16 савезних покрајина и са просечно 87 људи по квадратном километру, после Мекленбург-Западне Помераније, има најмању густину насељености у Немачкој. Само око 12 процената становништва има мигрантско порекло, док је на нивоу целе Немачке тај проценат скоро 30 одсто.
Аеродром и Тесла
Ту је и међународни аеродром Берлин-Бранденбург (БЕР), отворен 2020. Он носи име по првом социјалдемократском канцелару послертне Немачке и добитнику Нобелове награде за мир, Вилију Бранту, и трећи је по величини у Немачкој, после Франкфурта на Мајни и Минхена.
У непосредној близини, од 2022. производе се електрични аутомобили марке Тесла. У Гринхајду се налази прва фабрика америчког предузетника Илона Маска у Европи. Са око 7000 запослених из 50 земаља, Тесла је за кратко време постао највећи приватни послодавац у Бранденбургу.
Много тога у Бранденбургу има дугу традицију, што важи и за политику, коју више од 30 година доминира СПД. Да ли ће то остати тако, одлучиће се на изборима 22. септембра.
Србија Данас/DW