Пољска уводи још строже мере за АБОРТУС: Рађаће се и деца с деформитетом да бисмо их САХРАНИЛИ
Стравична одлука
Пољски парламент ускоро би могао да изгласа промене Закона о абортусу, што би значило да прекид трудноће неће бити могућ ни приликом сумње на дефект плода.
Наиме, пољски парламет одбио је иницијативу за измену закона о абортусу и његовој либерализацији, јер су посланици гласали против тог предлога и предложили су Комитету парламента за правосуђе и људска права да уведе нове рестрикције.
Прочитајте и:
Пољска иначе има један од најстрожих закона о абортусу у Европи, који дозвољава прекид трудноће једино у случају када су угрожени живот и здравље жене, када се сумња да плод има оштећење или је трудноћа последица силовања.
С друге стране, иницијативу "стоп абортусу" и пооштрење услова за прекид трудноће захтева конзервативна група грађана, а ако буде усвојена, биће одбачена могућност и оних абортуса који се раде када постоји конгенитални поремећај фетуса.
Процене кажу да се већ због ригорозног закона обави на десетине хиљада илегалних абортуса у Пољској, а многе Пољакиње за прекид трудноће одлазе и ван граница земље. Такође, многе од њих преко интернета наручују пилуле за прекид трудноће.
- Ово је црни дан за све жене у Пољској. Уколико овај закон прође, Пољакиње ће изумрети. Ово значи да жена није ни за шта друго потребна осим за рађање, па чак и веома болесног детета. Бићемо остављене да такво дете подижемо саме и усамљене - поручила је Кристина Кацпура, извршна директорка Федерације за жене и планирање породице
Иначе, 2016. године Комитет пољског парламента за правосуђе и људска права био је приморан да одбаци предлог закона о готово потпуној забрани абортуса, а који је предложила владајућа десничарска Партија правде и закона (ПиС), када су резултат њиховог предлога биле масовне демонстрације противника оваквог закона.
Али још тада је лидер те партије Јарослав Качињски поручио да ће се његова партија залагати и покушати да пронађе начин да се пооштре услови за прекид трудноће.
- Трудићемо се да омогућимо да се роди и дете са деформитетима, које ће можда и кратко живети, само како би оно могло да се крсти, добије име и сахрани - рекао је он тада.
Од 2015. године од када је ПиС на власти, држава је престала да финансира вантелесну оплодњу и ограничила је приступ хитној контрацепцији, такозваној "пилули после", која може да се добије само уз рецепт.