Пољској прете немири: Туск покушава да отме телевизију да би ширио бриселску пропаганду, партија Право и правда најављује велике протесте
Преко ноћи су именовани и нови управни одбори одани новим властима, а запослени су у константном страху
Пољској прете озбиљни немири јер припадници некадашње владајуће партије већ данима негодују због изазивања општег хаоса у медијима.
Подсетимо, после избора у октобру ове године дошло је до промене власти у овој земљи.
Прозападне странке су коалицијом формирале владу, а за премијера је одабран Доналд Туск, вођа центристичке партије Грађанска платформа који је одлучио да изврши реформу у тамошњим медијима.
Наиме, тврдећи да су медији постали "пропагандне куће" током осам година претходне власти, партије Право и правда (ПиС), одлучио је да изврши реформу државних медијских институција - тиме што ће их угасити, јер на легалан начин то не може да учини.
Ситуација је следећа - сви пољски јавни сервиси су на кратко изгубили лиценцу. Неки су добили поново право емитовања, али то није зауставило промене које су започете у јавним медијима Пољске.
Преко ноћи су именовани и нови управни одбори одани новим властима, а запослени су у константном страху.
Једна телевизија, два директора
Пољски национални савет за медије одабрао је новог директора телевизије. И ништа ту не би било чудно да нова администрација није већ именовала другу особу за ову позицију.
Тако су људи које је довео Туск поништили одлуку старих чланова одбора и направили потпуну пометњу.
У седиштима државних медија посланици ПиС-а су организовали протесте, а председник Анжеј Дуда, савезник ПиС-а, осудио је реформе као "анархију". Они тврде да је нова влада заобишла редовну парламентарну процедуру и на нелегалан начин покушала да отме медије од пољског народа.
Пољски национални савет за медије је формиран 2016. године, када је ПиС био на власти, а тело је добило одговорност за именовање руководства државних медија.
Туска не занима закон
Нове власти су себи задале циљ - по сваку цену освојити медије одакле би могли да шире пропаганду. С обзиром да тако нешто није могуће легално урадити, Туск и његови следбеници се свим силама труде да медије уведе у банкрот и онда наметне нову управу. То је, наравно, изазвало бес ПиС-а али и доброг дела пољске јавности, па се могу очекивати велики протести првенствено у Варшави, али и широм Пољске.
Овим поступком нови премијер показао је огроман ниво бахатости и демонстрације моћи која иде из чињенице да је пробриселски човек иза кога очигледно стоји администрација ЕУ, а на то довољно указује и чињеница да је управо Доналд Туск био председник Европског парламента.
Очигледно је да је он само још једна марионета ЕУ и Брисела коме није циљ да као премијер ради за свој народ, већ за интересе администрације чији је и сам био део, а коју нико није бирао на изборима.
Пропаганда против суверениста
Посебно је занимљиво извештавање других мејнстрим медија у свету о дешавањима у Пољској. На пример, Би-Би-Си (BBC) сасвим пристрасно истиче да јавни сервис Пољске није незаконито нападнут, већ су у питању "неопходне реформе због пристрасности једној политичкој партији".
То је најбољи пример како се мејнстрим глобалистички медији, као и политичари, држе чињеница и да им је у ствари главни циљ ширење пропаганде против суверенистичких снага у Европи и свету.