ПОПЛАВЕ РАЗАРАЈУ ПОТКОНТИНЕТ: Десетине мртвих, хиљаде несталих, а једна ствар угрожава још 15 МИЛИОНА ЉУДИ (ФОТО/ВИДЕО)
У Индији се наставља потрага за несталима.
Након што су у среду језиве поплаве погодиле покрајину Сиким у североисточној Индији и, до сада, убиле најмање четрнаест људи, спасилачке службе трагају за несталима.
УПУЦАНА ТРУДНИЦА У АУТОБУСУ: Најтужније је оно што се након тога догађало са бебом (ФОТО)
ДЕВОЈЧИЦА ИМАЛА САМО ГОДИНУ ДАНА: Мала Шарлот је још једна жртва аутобуса смрти
КРУПАЛА НАПАДНУТ?! СНИМИО ПАР СЕЛФИЈА, ПА НАСТАО ХАОС! Лидер десничарске партије Алтернатива за Немачку ХИТНО хоспитализован после инцидента
Процењује се да је нестало више од стотину људи, али да се у овој угроженој области налази и преко три хиљаде туриста.
Спасиоци покушавају да извуку људе из потпољених кућа.
А како се ова област налази у близини границе Индије са Непалом и Кином ту је присутан већи број војника који нису поштеђени ове катастрофе. Индијска армија известила је да је у овом региону нестало двадесет и три војника.
Овај регион Хималаја, познат као кров света, склон је великим поплавама и клизиштима. Међутим, научници сматрају да су све учесталије и смртоносније поплаве последица климатских промена које су захватиле читаву планету.
Провала облака и олуја изазвала је водене бујице, изливање језера, рушење мостова и брана.
Главни ауто-пут који повезује Сиким са државом Западни Бенгал је уништен. Надлежни су проценили да би око 22.000 људи могло бити погођено катастрофом.
Брана која је саграђена пре свега неколико година збрисана је у тренутку.
Међутим, нису само снажне кише и провале облака урочници ове катастрофе.
Вода са глечера на Хималајима се улива у реке и обезбеђује пијаћу воду за милоне људи, као и воду којом пољопривредници наводњавају своје усеве.
Стручњаци процењују да би са порастом глобалне температуре ови глечери могли да изгубе и до 80% своје масе до 2100. године. Ово топљење могло би да изазове већи број поплава, клизишта, лавина, али и суша.
Како се глечери широм света топе алармантном брзином, око 15 милиона људи који живе у близини глацијалних језера изложено је ризику од катастрофалних излива глацијалних језера. Како су истраживања урађена ове године више од половине овог броја људи налази се у само четири земље – Индији, Пакистану, Перуу и Кини.
Топљење ових ледничких језера назива се и "цунамијем у унутрашњости" и последице су веома сличне као код пуцња брана.