Порука из Русије: Молдавија мора да се ослободи криминалног режима
Специјални представник председника Русије за развој економских односа са Молдавијом, потпредседник Владе Дмитриј Козак назвао је "криминалним" акције актуелних власти у Кишињеву.
Како је нагласио Козак, усвајање декларације парламента о „Окупираној држави“ је још једна потврда става Москве да треба побољшати политичку ситуацију у Молдавији.
- Постају све јаснији захтеви људи, који су често супротни са политичким убеђењима, да је потребна деокупација Молдавије од криминалног режима - рекао је потпредседник Владе Русије новинарима.
Ова европска земља прогласила себе "окупираном државом": Парламент изгласао неповерење Уставном суду
ТРАМП У ПАНИЦИ: Плаши се уљеза па диже око Беле куће БАРИКАДЕ које ће коштати 64 МИЛИОНА ДОЛАРА! (ВИДЕО)
ТАЧНО ЈЕ, УБИЈАМО ЦИВИЛЕ У ДОНБАСУ! Најближа сарадница Зеленског ЈАВНО ПРИЗНАЛА УЖАСНЕ ЗЛОЧИНЕ (ФОТО)
Према његовим речима, „покушаји владајуће, такозване Демократске партије Молдавије да представи политички процес последње недеље као жељу Русије да закључи посебан споразум са Демократском партијом, представљају покушај да се представе жеље за стварност".
- Лидер Демократске партије Владимир Плахотњук је заиста предлагао да се закључи тајни споразум Социјалистичке партије са Демократском партијом уз обавезу последње да потпуно промени спољнополитички курс Молдавије са запада на исток. Како нам је познато, ти предлози су били категорично одбијени - нагласио је Козак.
Како је навео потпредсендик Владе, историјска пракса показује да сваки тајни споразум неизбежно води ка катастрофи.
Проруска Социјалистичка партија Молдавије Игора Додона и проевропски блок АЦУМ формирали су јуче парламентарну коалицију. Након тога, Додон је предложио за кандидата за места премијера Мају Санду из блока АЦУМ. Парламент Молдавије усвојио је јуче и декларацију о „Окупираној држави“, у којем се наводи да је у тој земљи широко распрострањена корупција, а да су олигарси добили тоталну контролу над судовима.
Уставни суд Молдавије раније је објавио да су акције парламента незаконите, пошто посланици нису успели да изгласају нову Владу до поноћи 7. јуна, до када је био рок.
Лидер Демократске партије Владимир Плахотњук назвао је акције парламента „покушајем државног удара“ и да је председник Игор Додон изгубио легитимитет.
Администрација председника Молдавије сматра да уставни суд земље нема надлежности да се бави овим питањем. Власти су се обратиле Европском суду за људска права и Венецијанској комисији са молбом да се да оцена понашању судија и предузму мере.