Кока кола не може имати коронавирус: Аустријски посланик приредио несвакидашњу сцену, али тестирао на корону погрешно
Несвакидашња ситуација за говорницом
У јавности су се појавиле информације о посланику Слободарске партије Аустрије Михаелу Шнедлицу који је критиковао потезе аустријске владе, али је у "лошем тумачењу" његових речи, али и у погрешном тестирању дошло до погрешних закључака.
Наиме, медији су пренели да је аустријски посланик критиковао аустријску владу због употребе непоузданих тестова при масовном тестирању становништва и да је своју тврдњу поткрепио необичним гестом. Медији су навели да је за говорницом обавио брзи антигенски тест над "кока-колом" и да је резултат био позитиван.
А шта је права истина?
Др Поповић упозорава: Не игноришите НАДУТОСТ - можда је део већег проблема
СРЦЕ ЈОЈ ЈЕ САДА ПУНО: Погледајте како је Путин исказао захвалност руској хероини (ВИДЕО)
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У КОНГРЕСУ? Из Тексаса стиже неочекивана порука, траже референдум о независности (ФОТО)
Истина је да су у Националном парламенту Аустрије посланици имали прилику да присуствују несвакидашњој сцени. Наиме, посланик посланик Слободарске партије Аустрије Михаел Шнедлиц тестирао је кока колу на коронавирус и то за посланичком говорницом.
Није тајна да ова партија уопште не верује у веродостојност масовних тестова и брзих антигенских тестова, а њихови представници чак не носе ни маске током седница парламента. Како би исмејао мере аустријске владе, генерални секретар Михаел Шнедлиц, пољопривредник из Штајерске, “уживео” се у улогу медицинског стручњака и демонстрирао тестирање на коронавирус кока кола напитка. Али оно што је додатно проблематично јесте начин тестирања који је био сасвим погрешан.
Шта су антигенски тестови и како се користе?
Брзи, такозвани антигенски тестови, користе се за масовна тестирања становништва због тога што брзо дају резултате, те се њиховим коришћењем може ажурније реаговати, тј. на време изоловати заражену особу. Антигенски тестови разликују се од молекуларних (ПЦР) тестова по томе што не утврђују присуство генетског материјала вируса (РНК), већ утврђују присуство фрагмената протеина које вирус садржи. Узорак за обје врсте теста узима се слично - тестним штапићем се из респираторног система узима обрисак (брис).
Може ли кока кола да има корону?
Током свог говора за скупштинском говорницом он је ставио неколико капи кока коле на тест на корону. Резултат теста је био позитиван, и у контролном подручју и у тестном подручју појавила се обојена трака. Посланик је овим хтео да покаже како су брзи тестови подложни грешкама. Поређење кока коле и узорка бриза назофаринкса још увек није утврђено.
- Ова влада троши десетине милиона новца пореских обвезника на овакве тестове. У принципу, ово је чиста, масовна прерасподела новца пореских обвезника у правцу фармацеутске индустрије. ОВП је успоставио “диктаторско светло”, а Аустријанци су лишени својих основних права попут грађанских слобода и права на слободу изражавања– рекао је посланик у накнадном обраћању.
Тест који је аустријски посланик извео у аустријском парламенту је дао позитиван резултат, али будући да тест није правилно урађен, кока-кола није заправо била “позитивна” на коронавирус.
У чему је погрешио Михаел Шнедлиц?
Немачки портал Welt је, трагом видеа у којем Шнедлиц “доказује непоузданост” антигенских тестова у парламенту, контактирао произвођача теста који посланик у видеу користи, компанију Диалаб. Одговор који су добили потврдио је да је посланик направио грешку приликом тестирања. Наиме, он није користио пуфер- киселину која одржава пХ вредност теста стабилном.
У шестоминутном видеу не види се колико је времена прошло од момента у којем он стави штапић на тест до наводног “позитивног резултата”, који се такође не види. Види се да није користио пуферску киселину, већ је штапић директно ставио на антигенски тест.
Без коришћења пуферске киселине антигенски тестови не могу дати поуздане резултате. Али, и да ју је користио, резултати не би били поуздани. Антигенски тестови се раде на људским излучевинама и направљени су да тестирају узорке прикупљене из респираторног система, а не да тестирају храну/пића.
Тест који је аустријски посланик извео у аустријском парламенту је дао позитиван резултат, али будући да тест није правилно урађен, кока-кола није заправо била “позитивна” на коронавирус.