После 40 година вратили су се у ПРАШУМУ коју су истраживали, остали су ЗАПАЊЕНИ оним што су видели
Одмах је постало јасно чим смо зашли у шуму...
Инсекти широм света су у великој кризи, показује све више дугорочних научних студија које упозоравају на драматичан пад броја бескичмењака. Најновији извештај сугерише да је проблем раширенији него се испрва мислило. Велик број инсеката је изгубљен у шумама Порторика, а с њима су нестале и животиње које се инсекти хране.
Лавров ШОКИРАО: Нећемо им омогућити ту радост, сами ћемо отићи! Руси најавили РАДИКАЛАН ПОТЕЗ?!
2014. међународни тим биолога проценио је да се број бескичмењака попут тврдокрилаца и пчела смањио за чак 45 посто. На подручјима за која постоје дугорочни подаци, попут Европе, број инсеката опада. Прошлогодишње истраживање у Немачкој показало је пад од чак 76 посто код летећих инсеката у само неколико деценија.
Ново истраживање објављено у понедељак у часопису "Процеедингс оф the Натионал Academy оф Сциенцес (ПНАС)", показује да се забрињавајући пад броја инсеката може приметити и на простору обе Америке. Аутори студије сматрају да су за нестанак тропских инсеката криве климатске промене, преноси Јутарњи лист.
- Студија објављена у ПНАС-у је позив на узбуну. Тај би феномен могао бити пуно већи и могао би се детектовати у разним екосистемима. Овај чланак ме дубоко узнемирио - рекао је Дејвид Вагнер са Универзитета Конектикат.
Бредфорд Листер, биолог са политехничког института Ренеселир у Њујорку проучава инскете у кишним шумама Порторика од седамдесетих година.
Јерменски премијер поднео ОСТАВКУ: Све спремно за превремене парламентарне изборе
Са колегом Андресом Гарсијом, екологом са Универзитета у Мексику, вратио се 40 година касније. Научнике је забринуло што тада нису видели.
- Одмах је постало јасно чим смо зашли у шуму да има мање птица. Лептири су скоро у потпуности нестали.
Гарсија и Листер још су једном извршили пребројавање инсеката и осталих бескичмењака, укључујући и чланконошце попут паука и стонога. Животиње су ловили помоћу плоча са лепљивом подлогом и четкама прикупљали створења која пузе кроз вегетацију.
Све технике показале су да се значајно смањио број инсеката од 1976. до данашњих дана. Од јануара 1977. до јануара 2013. стопа уловљених животиња смањила се за готово две трећине.
- Све врсте су у опадању. Некад најчешћи бескичмењаци у кишној шуми - мољци, лептири, скакавци, пауци и остали – свих је много мање.
За око 30 посто се смањио и број гуштера који се хране кукцима, баш као и број птица. Број посебне врсте ластавица које се хране готово искључиво кукцима и које су карактеристичне за Пуерто Рицо, смањио се за скоро 90 посто.
Листер и Гарсија за овакво стање криве климатске промјене. У последњих 40 година, температура у прашумама се значајно подигла. И док су се неке животиње прилагодиле, инсекти, који не могу да регулишу своју телесну температуру, нестали су.
Пратите нас на нашем Инстаграм профилу.