ПОСЛЕ ВЕЛИКЕ ХАВАРИЈЕ У НУКЛЕАРКИ: Фукушима избацује контаминирану воду у море (ВИДЕО)
Око 1,23 милиона тона контаминиране воде тренутно је ускладиштено у више од 1.000 цистерни
Јапанска влада ускоро ће озваничити одлуку да се контаминирана вода из хаварисане нуклеарне централе Фукушима избаци у море упркос снажном противљењу локалног становништва.
"ЛУДИЛО" У НАЈАВИ - Чак пет дербија за викенд, међу њима и окршај "Вечитих"
ЈЕРМЕНИЈА КРШИ СПОРАЗУМ: Гранатирали четири округа око Нагорно-Карабаха
ЗАБОРАВИТЕ НА ГРЧКУ ЗА СЛЕДЕЋЕ ЛЕТО: Судећи по црним прогнозама СЗО и догодине ћемо ноге хладити у лавору
Влада ће да спроведе решење о избацивању контаминиране воде у море до краја месеца, док се не очекује да ће сама операција почети пре 2022. најраније.
Портпарол владе је на редовној конференцији за новинаре данас, међутим, рекао да влада за сада није одлучила који план ће следити, али је додао да не могу да одлажу одлуку о контаминираној води да се не би каснило са расформирањем нуклеарне централе Фукушима Даичи.
Око 1,23 милиона тона контаминиране воде тренутно је ускладиштено у више од 1.000 цистерни близу нуклеарне централе оштећене за време великог цунамија 11. марта 2011. на североистоку Јапана који је уследио после земљотреса.
Вода долази од кише, подземних вода или потребних инјекција да се охладе језгра нуклеарних реактора који су кренули у фузију после цунамија. Вода је филтрирана више пута да би се ослобдила од већине радиоактивних супстанци (радионуклеида) али не и од трицијума, који не може бити прочишчен постојећим техникама.
Капацитети складиштења ће, како се очекује, бити попуњени средином 2022. године, а јапанске власти су разматрале разна решења за ту воду последњих година.
Почетком 2020. стручњаци које је ангажовала влада предложили су избацивање у море, пракса која већ постоји у Јапану и у иностранству за активна нуклеарна постројења.
Ту опцију оспоравају рибари и пољопривредници Фукушиме страхујући да ће се тиме још више погоршати имиџ њихових производа код потрошача.
Суседна Јужна Кореја и даље забрањује увоз морских производа из тог региона, и она је изразила забринутост због еколошког утицаја решења са избацивањем контаминиране воде у море.
Трицијум је опасан за људско здравље само у врло високим дозама, наводе стручњаци. Међународна агенција за атомску енергију ИАЕА се такође залаже за опцију испуштања у море где ће се супстанца разблажити.