ПОСЛЕДИЦЕ КОРОНЕ МОГУ БИТИ ГОРЕ НЕГО ШТО МОЖЕМО ЗАМИСЛИТИ: Прети нам мрачни сценарио који нико не жели!
Последице пандемије могу бити стравичне јер глад може убити више људи од короне
Међународна хуманитарна организација Оксфам, чији је циљ ублажавање глобалног сиромаштва, упозорила је да би до краја ове године више људи могло да умре од глади изазване друштвеним последицама пандемије коронавируса, него од самог ковид-19.
ИНТЕРНЕТ БРУЈИ О ОВОМ БРУТАЛНОМ СНИМКУ! Медицинска сестра снимила последње дане свог живота из ковид болнице (ВИДЕО)
ШОКАНТНО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА СА ОКСФОРДА: Коронавирус је одувек био са нама, спава, али се буди у ОВИМ условима
МЕСЕЦИМА СЕ БОРИМО ПРОТИВ КОРОНЕ, А ОВО НИСМО ЗНАЛИ: Најчуднија последица коришћења гела за дезинфекцију руку
Ова организација са седиштем у кенијској престоници Најробију објавила је драматичан извештај "Вирус глади" (The Хунгер Вирус), у којем процењује да би у другом делу 2020. године од глади дневно могло да умире по 12.000 људи. То је више од дневне смртности од коронавируса, која је достигла врхунац током априла и износила 10.000 умрлих на 24 сата.
Оксфам наводи више фактора који би могли да доведу до повећања броја гладних у свету, а међу њима су масовна незапосленост због коронавируса и проблеми произвођача хране да због затварања земаља врше нормалну дистрибуцију, као и потешкоће у испоруци помоћи најугроженијима.
Југ Африке у хаосу
Извештач Скај њуза из Африке Џон Спаркс наводи да су десетине милиона људи у Јужној Африци "доведене до самог руба егзистенције" због пандемије коронавируса и да су се због масовних губитака послова упустили у "мучну борбу за опстанак" како би прехранили породице. Спаркс наводи да се мука свуда осећа пошто милиони миграната из Зимбабвеа, Мозамбика и Малавија не могу да прехране ни себе у Јужној Африци, а још мање да шаљу новац својим најмилијим у матичним земљама.
У извештају се наводи десет главних жаришта глади у свету, а то су Јемен, Демократска Република Конго, Авганистан, Венецуела, целокупно подручје Западне Африке, Етиопија, Јужни Судан, Сирија, Судан и Хаити. Наводи се пример Авганистана, где је због избијања пандемије додатних милион људи доведено до ивице глади, пошто је њихова бројка нарасла са 2,5 милиона из септембра 2019. на 3,5 милиона у мају 2020.
Оксфам такође наводи да сада и земље са средњим просечним примањима попут Индије, Бразила и Јужне Африке постају "нарастајући епицентри глади" пошто су милиони људи "гурнути преко руба егзистенције" због друштвених и економски ефеката пандемије.
СЗО: Пандемија се убрзава
Директор Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Гебрејесус изјавио је да пандемија коронавируса и даље убрзава, а већина земаља још није успела да је стави под контролу. Оценио је да је пандемија коронавируса открила неједнакости, глобално и у појединачним државама, како у медицинском систему тако и шире у друштву. Према подацима сајта Ворлдометерс, до сада је се заразило више од 12,2 милиона људи, уз 553.000 преминулих и више од седам милиона опорављених од ковида-19.
Ова организација наводи да је, с друге стране, осам највећих светских произвођача хране и пића у првој половини ове године исплатило деоничарима 18 милијарди долара на име дивиденди. То је сума која је више од десет пута већа од новца потребног за помоћ у храни за више од 60 најрањивијих земаља света, које се помињу у апелу УН за заустављање ширења ковида-19.