МИСТЕРИЈА ПОТОНУЋА ПОДМОРНИЦЕ ТИТАН: Зашто импозантна направа носи КАРМУ ТИТАНИКА?
Нова теорија о томе шта је изазвало потонуће.
Постоји нова теорија о томе шта је могло да изазвове злогласну подводну имплозију подморнице Титан. Свих пет људи на броду погинуло је док су покушавали да виде олупину Титаника на приватној подморници ОцеанГате у јуну прошле године.
Подморница је изгубила контакт са својим бродом за подршку мање од два сата након уласка у воду и нестала је данима пре него што су пронађени остаци. Постојала је огромна мултинационална потрага која је изазвала велико интересовање широм света.
Микро-извијање могло би да буде један од узрока имплозије
Истраживачи са Универзитета у Хјустону су сада објавили студију у "Процеедингс оф the Натионал Academy оф Сциенцес" која сугерише да би „микро-извијање“ могло бити један од потенцијалних узрока катастрофе.
Истраживачи проучавали како насумичне несавршености могу изазвати катастрофалне кварове изазване извијањем на структурама танких зидова.
Један од аутора рада, Роберто Баларини, рекао је за "Њујорк пост" да, иако студија није директно испитала да ли је микро-извијање посебно допринело неуспеху Титана, проучавала је посуде сличног облика и материјала.
- Извијање у најједноставнијем објашњењу: узмете дугачке шпагете и притиснете их са два прста. Шта ће се догодити? У суштини ће се увити, пућиће - рекао је др Баларини, који је и шеф одељења за грађевинарство и инжењерство заштите животне средине на универзитету.
- То је оно што је извијање. То је када нешто стиснете и оно се значајно деформише јер је то нестабилност - рекао је.
Подразумева се да су мале несавршености на Титановој сферној љусци могле бити све више оштећене сваки пут када би подморница путовала до олупине Титаника, пружајући слабу тачку за подводни притисак да се скупи и на крају уруши танке зидове подморнице, известио је "Њујорк пост".
"Господин Титаник"
Међу онима који су погинули на подморници били су извршни директор ОцеанГате-а Стоктон Раш и стручњак за Титаник Пол-Анри Наржоле.
Француски истраживач (77) држао је рекорд од 37 зарона са људском посадом до места олупине и покушавао је 38. зарон када је погинуо.
Специјална изложба Титаника у Музеју Мелбурна ове године одала је почаст Наржолету јер је он пронашао многе од 200 изложених стварних артефаката.
Познат као "господин Титаник", Наржолет је водио прву експедицију на Титаник 1987. године и подигао највећи икада пронађени артефакт, комад трупа од 15.400 кг, 1998. године.
Био је директор подводних истраживања за РМС Титаниц Инц., која је компанија која поседује права на спасавање олупине брода.
"Сва зарањања која сам радио, су била јединствена, јер никада нисмо видели исту ствар. Сваки пут је било ново искуство", наводи се у цитату који завршава његову омаж на изложби.
Остали путници на броду осуђене на пропаст били су британски милијардер авантуриста Хемиш Хардинг (58), британско-пакистански бизнисмен Шахзада Давуд (48) и његов син Сулејман (19).
Експедиција је имала цену од 250.000 долара (око 379.000 долара).
Извор: Србија Данас/Блиц