ПОВРАТАК У ВЕЛИКОМ СТИЛУ: Бивши Бин Ладенов саборац и други човек Ал-Каиде дочекан као ХЕРОЈ у Авганистану! (ВИДЕО)
Сви су му клицали, велика радост на улицама
Блиски сарадник оснивача Ал-Каиде Осаме бин Ладена вратио се у провинцију Нангархар у источном Авганистану две недеље након што су талибани преузели контролу над земљом.
ТРЕНУТНО НАЈПОПУЛАРНИЈИ ПОСАО НА СВЕТУ: Ево зашто људи завиде казино дилерима!
ПОКРЕТ ОТПОРА У ПАНЏШИРУ ОТКРИО СВОЈЕ ПЛАНОВЕ: Спреман је на сарадњу, зна се са ким, али не и против кога
МАСУДОВЕ СНАГЕ ОТПОРА ОДБИЛЕ НАПАД ТАЛИБАНА: У току су жестоке борбе, екстремисти јуришају да пробију одбрану Панџшира!
На видео снимку који је проверио Нешенал види се како се Амин ул-Хак вози кроз контролни пункт док га присталице дочекију са одушевљењем.
Ул-Хак (61) је био велики оперативац Ал-Каиде деведесетих година и служио је као шеф обезбеђења бин Ладена када се крио у планинама Тора Бора, близу пакистанске границе, након инвазије коју су 2001. предводиле САД.
Ухапшен је у Пакистану 2008, али је пуштен 2011. Пре него што су талибани заузели Кабул, верује се да је радио у комисији за затворенике покрета која је радила на ослобађању заточених бораца. Бин Ладена су убили амерички командоси 2. маја 2011. у Аботабаду у Пакистану.
Ул-Хак је такође био истакнути члан Хезб-е-Ислами, исламистичке организације која је основана у Авганистану 1970-их за борбу против комунизма и тадашње социјалистичке Народно-демократске партије Авганистана.
Мајкл Смит, аналитичар за тероризам и стручњак за екстремистичке групе, рекао је да је Ул-Хак "широко перципиран као култна фигура" међу верским фанатицима који су или подржавали Ал Каиду или су били њени симпатизери.
- Његов (Ул-Хаков) намерни јавни повратак у Авганистан користи Ал-Каида да прикаже групу као снажну и издржљиву, која је способна да преживи глобални рат против непријатеља са бољим ресурсима - рекао је Смит рекао је за "Нешенал".
Рекао је да су тренутни догађаји појачали зашто су били и остали "прилично проблематични за дугорочне стратешке интересе Сједињених Држава, свих савезника у НАТО-у, плус многих влада на Блиском истоку и у Јужној Азији за које Стејт департмент није одбио да именује Талибане као терористичку организацију".
Експерти су упозорили да би колапс авганистанске владе значио и оживљавање Ал Каиде, која је преузела одговорност за нападе 11. септембра на Светски трговински центар и Пентагон.
Чак и пре него што су талибани заузели Кабул 15. августа, никада није дошло до "развода" између оба ентитета, каже Абдул Саед, независни истраживач екстремизма, политике и сигурности у авганистанско-пакистанској регији.
- Обоје су блиски и деле дубоке срдачне односе чак и више него пре 11. септембра. Они се у потпуности подржавају - рекао је Саед за Нешенал.
- Руководство талибана је увек одговарало да немају обавезу по свом политичком споразуму са САД да неће дозволити Ал-Каиду или било коју другу групу или појединце у Авганистану - рекао је он.
- Талибани су само гарантовали да Ал-Каида неће користити авганистанско тло против САД-а и њихових савезника. Ал-Каида ће представљати стратешку дубину за талибанску владу у будућности.
Централно језгро Ал-Каиде значајно је ослабљено од америчке рације у којој је 2011. убијен бин Ладен, али је терористичка група створила групе у неколико региона, углавном у Африци, Јужној Азији и на Арапском полуострву.
Сада га води Ајман Ал-Завахири, Египћанин оптужен од САД за бомбашке нападе на америчке амбасаде у Кенији и Танзанији 1998. године. Амерички председник Џо Бајден бранио је своју одлуку о повлачењу америчких снага из Авганистана.
Изјавио је да америчка мисија у Авганистану никада није била изградња нације, већ да порази Ал-Каиду и спречи терористички напад на америчко тло.
Више информација о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.