ХАВАЈИМА СЕ ДОГОДИЛА ПОМПЕЈА! Апокалиптични пожари изазвали незапамћену трагедију: Све је спржено, људи су ИЗГОРЕЛИ У КОЛИМА И КУЋАМА (ФОТО/ВИДЕО)
Многим становницима Мауија је тешко да процесуирају разарања којима су били сведоци након што су опасни пожари похарали мало хавајско острво.
Број жртава стравичних шумских пожара расте из дана у дан, а званичници брину да ће наредних дана проналазити и „од 10 до 20 жртава дневно“.
ПОЖАРИ захватили и омиљена ЛЕТОВАЛИШТА СРБА: Пипадник спасилачје јединице МУП-а открио шта НИКАКО НЕ РАДИТИ у близини ВАТРЕ, у море скачите само у ЈЕДНОМ СЛУЧАЈУ
НОВИ ПОЖАРИ У ГРЧКОЈ! Две области на УДАРУ, хеликоптери у акцији гашења, прети ли ОПАСНОСТ по туристе и локалце?!
"НЕМАМО ЈЕ ВИШЕ, НЕСТАЛА ЈЕ" Апокалиптични пожари збрисали с лица Земље ОВАЈ чувени град (ВИДЕО)
Интернетом круже потресни снимци пламена који гута све пред собом, а најгоре је прошао град Лахајна кога данас практично више нема.
Људи изгорели у аутомобилима
На неким од шокантнијих снимака последица пожара види се аутопут пун потпуно изгорелих аутомобила.
Њихови власници су, они који су имали среће, побегли из возила и скочили у океан да би се спасли.
Међутим, неки нису успели, па су њихови остаци нађени у изгорелим аутомобилима.
Тао Тран, која живи у Лахајни већ 30 година, описала је како је успела да преживи. Било је то као ноћна мора.
- Боли ме тело, јер имам астму. У океану сам провела шест сати – рекла је она.
Ова 62-годишњакиња је била приморана да скочи у океан како би избегла пламен.
Она је само једна од многих који су то радили како би спасли живу главу, па су се сатима одржавали по води.
Други становници који се сада налазе у склоништу Црвеног крста у Ваилукуу поделили су мучан видео са АБЦ7 на којем се виде стотине људи како скачу у океан. Неки су преживели, а неки не.
- Људи су умрли у својим колима јер нису имали куда да оду. Горело је. Умирали су људи и у својим кућама – рекла је Тран.
Остали без кућа и посла
У протекле две ноћи стотине људи покушало је да се одмори у прихватилишту Црвеног крста, које је им је обезбедило храну, воду и медицинску негу.
Поред тога, десетине људи им остављају преко потребне залихе, као што је Дел Делгадо из Сан Бернардина, која је са породицом на одмору на плажи Канапали.
Рекла је да су у уторак отишли на ручак, али због шумских пожара нису могли да се врате у хотел. Сада она и њена породица такође бораве у прихватилишту. Као медицинска сестра у пензији, она помаже онима којима је потребна.
- Шетала сам унаоколо и тражила људе да разговарам и видела сам човека и он је скоро умро. Па сам позвала људе, докторе и медицинске сестре да погледају ту особу и на крају су га одвели у болницу – рекла је она.
Делгадо је рекла да се њена ситуација не може поредити са ситуацијом људи које је срела у склоништу, рекавши да јој се срце слама због њих.
- Они су бескућници, они су без посла... Јуче сам стварно плакала. Била сам тако емотивна јер када се вратим кући, још ћу имати свој дом. Моја деца, она и даље имају свој дом и свој посао. А они немају – рекла је Делгадо.
Како је дошло до ове трагедије?
Низ климатских услова без преседана допринео је нечему што би могло да буде најгора природна катастрофа у историји државе.
Пожар који је опустошио град Лахајна један је од најсмртоноснијих пожара у САД у више од 100 година, према истраживању Националног удружења за заштиту од пожара.
Званични узроци пожара, који су избили у уторак увече (8. августа), још нису утврђени.
Ураган и далеководи
Међутим, Национална метеоролошка служба издала је упозорења за Хавајска острва због јаких ветрова и сувог времена - услова зрелих за шумске пожаре - које је отказала у среду касно, пише Јуроњуз.
Тужба је поднета и против главног снабдевача електричном енергијом на Хавајима. Тврди се да су далеководи које је пренео ураган Дора довели до ширења пожара у Лахајни.
- Ови далеководи су предвидиво запалили брзу, смртоносну и деструктивну ватру Лахајни, која је уништила куће, предузећа, цркве, школе и историјска културна места - наводи се.
Скоро 85 одсто шумских пожара у САД изазивају људи, према подацима америчке шумарске службе. Природни узроци укључују муње и вулканску активност.
На Хавајима је мање од 1 одсто пожара узроковано природним узроцима, према Елизабет Пикет, директорке Организације за управљање пожарима на Хавајима. Хавајска острва имају шест активних вулкана, укључујући један на Мауију.
Климатске промене
Око 14 процената Хаваја пати од тешке или умерене суше према америчком Мониторингу суше, а 80 процената државе је класификовано као ненормално суво.
Од 2008. године владао је посебно сушни период са научницима који су израчунали да 90 одсто Хаваја има мање падавина него пре 100 година.
У комбинацији са јаким ветровима од урагана Дора, високим температурама и веома ниском влажношћу, постојао је повећан ризик од пожара.
Гувернер Хаваја Џош Грин рекао је да су шумски пожари "најгора природна катастрофа са којом су се Хаваји икада суочили".
Он је за смртоносне пожаре окривио комбинацију временских услова, повезујући их са климатским променама.
- Први пут ово видимо у многим различитим деловима света - додао је Грин.
Рекордне врућине овог лета допринеле су неуобичајено јаким пожарима у Европи и западној Канади.
Научници кажу да су климатске промене, изазване употребом фосилних горива, довеле до чешћих и снажнијих екстремних временских догађаја.
Зашто се сирене за хитне случајеве нису огласиле?
Хаваји имају један од највећих светских система сирена за хитне случајеве. Али, када су избили смртоносни пожари, остала је тишина.
Званичници су рекли да систем од 400 сирена није био активиран. Неки становници су рекли да нису добили ни званичну поруку ни телефонско упозорење.
Многи су били изненађени јер су се пожари ширили запањујућом брзином. Неки кажу да је пожар можда једноставно кренуо пребрзо за формални одговор.
Агенција за управљање ванредним ситуацијама Хаваја потврдила је да су активирана упозорења на мобилним телефонима и поруке на телевизијама и радио станицама. Како су се пожари ширили у уторак, струја и већина комуникационих услуга - укључујући хитне позиве и мобилне телефоне - били су искључени.
Званичници су морали да прибегну јавним радио станицама и објавама на званичним веб страницама и друштвеним медијима како би упозорили становнике.
Генерални тужитељка Хаваја Ен Лопез позвала је на званичну ревизију хитног одговора на пожаре у нади да ће "разумети одлуке које су донете пре и током" пожара.