Пре потонућа на Титаник је укрцано 6 ЧУДНИХ ПРЕДМЕТА, ОПИЈУМ и једна МАЧКА: Атлантик чува страшну тајну
Више од 1.500 путника и чланова посаде трагично страдало
Трагична прича о Титанику, луксузном путничком броду који је на свом првом прекоокеанском путовању пре више од 100 година ударио у ледени брег и потонуо, до сада је много пута испричана.
Прочитајте и:
- Замало се није шлогирала: Жена добила рачун за струју у висини од 284 МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА, и то због једне ствари
- ХИТНО ЈЕ ОПЕРИШИТЕ! Пензионерка добила грозницу, а када је стигао снимак желуца лекари су ОСТАЛИ У ЧУДУ (ФОТО)
- Изгледала је овако, а онда је постала зависник од пластичних операција. Сада изгледа ЈЕЗИВО
Више од 1.500 путника и чланова посаде тада је изгубило живот, али мање је познато да су, заједно са овим несрећним људима, у дубинама Атлантског океана тада нестали и неки заиста необични предмети који су били укрцани на брод.
Титаник је направљен како би доминирао прекоокеанским путничким саобраћајем. Био је то највећи путнички брод на свету у то доба — величанствени, непотопиви Титаник, како га је штампа крстила.
А онда је, у току свог првог путовања ударио у ледени брег 14. априла 1912. године. Потонуо је два сата и четрдесет минута касније, у 02.20 односећи са собом животе више од 1.500 путника и чланова посаде.
До данас су о овом догађају снимљени филмови и серије, написане су књиге и многобројни научни и новинарски текстови. Ипак, и даље су мање познати детаљи о неким необичним предметима који су, заједно са путницима, били укрцани на брод.
Почетком 20. века електричне каде су биле прави здравствени хит. Биле су толико популарне да је једна од њих укрцана и на Титаник 1912. године. Женама је било дозвољено да користе каду ујутру, а мушкарцима по подне и увече. Путници који су желели да се опусте у овој претечи хидромасажних када и џакузија, ту привилегију су плаћали 1 долар по купању, пише портал „Олдај“.
До 1912. године опијум је већ био забрањен у САД, али је и даље био веома популаран. Рестрикција није спречила ни компанију „Вајт стар лајн“, у чијем власништву је био Титаник, да на брод за своје госте укрца одређене количине најквалитетнијег опијума.
Најскупљи предмет укрцан на Титаник није био ни накит ни дијамант већ уље на платну француског уметника Мери-Јозефа Блондела „Ла Circassienne ау Баин“. Власник, шведски бизнисмен Бјорнсторм-Стефансон преживео је поморску несрећу и након тога за слику добио осигурање у вредности од 100.000 долара што је данашњих 2.4 милиона
Титаник је био један од најлуксузнијих бродова свог времена, па се подразумевало да као вид релаксације својих богатих путника из прве класе понуди и турско купатило.
Многи бродови у оно време имали су мачке на палубама, чији је задатак био да лове пацове и мишеве. Титаник је имао Џени, мацу која је била и званична маскота брода.
Теретана на луксузном броду какав је био Титаник не би била ништа необично да није било бизарне опреме у њој. Вероватно најчуднија направа био је „електрични коњ“ — прескупа машина направљена тако да симулира јахање коња у трку.
Титаник је носио скоро седам милиона страна поште из Енглеске у САД. У једном од писама налазио се и рукопис „Караин: Једно сећање“ славног викторијанског писца Џозефа Конрада. Комплетан запис, заједно са Конрадовим ручно написаним напоменама требало је да стигне до њујоршког адвоката Џона Квина који је био колекционар оригиналних рукописа.