Предраг Рајић за Србију Данас: Трамп мора да обезбеди гласове Афроамериканаца и Калифорније у трци за Конгрес
У оквиру Сајма медија штанд портала Србија Данас посетио је и директор Центра за друштвену стабилност Предраг Рајић, који је са нашим новинарима разговарао о актуелној ситуацији у САД пред изборе за амерички Конгрес, 6. новембра ове године.
На "мидтерм" изборима, који се тако зову јер падају на половини председничког мандата, странка која не контролише Белу кућу, обично има веће шансе.
Предраг Рајић, директор Центра за друштвену стабилност, истакао је неколико кључних фактора који ће највероватније да одлуче битку за амерички Конгрес.
- У овом моменту делује да су демократе близу да узму доњи дом, а да горњи дом задрже републиканци. Демократе неће имати чему да се надају ако изгубе изборе за цео Конгрес. У том случају републиканци ће добити “ветар у леђа” - навео је Рајић.
Директор Центра за друштвену стабилност истакао је да је америчка економија све јача од како је Доналд Трамп преузео власт.
- Генерално, ситуација у САД иде на боље, незапосленост пада, плате расту. Власт успева да изгура своју агенду и са нижим порезима и са новим трговинским споразумима са Канадом и Мексиком. Вероватно ће нешто слично бити договорено и са ЕУ - каже Рајић.
ПРВА КАЗНЕНА МЕРА Америка ускраћује визе 21 Саудијцу због случаја Кашоги
Демократе ће зато покушати да примене посебну тактику како би успеле да добију битку за Конгрес.
- Демократе сад играју на карту незадовољства одређеног броја републиканских бирача, међутим, то ће им вероватно бити погрешна тактика, зато што је Трамп на време схватио да не може да влада сам.
Трамп ће, са друге стране, морати да обезбеди гласове што већег броја Афроамериканаца, али и грађана Калифорније, која по правилу увек гласа за Демократску партију.
Последње упозорење за Трампа! Кина неће толерисати уцене Вашингтона
- Афроамериканци су листом гласали за демократе, међутим битан моменат је што су републиканци почели да раде са афроамеричком мањином и на маркетиншком плану. Такође, незапосленост Афроамериканаца је пала на испод 5 процената, што је најнижи ниво у историји. Када је Обама, на пример, отишао из Беле куће афроамеричко становништво је било на 8 одсто незапослености. Напредак се највише види у Мичигену, Пенсилванији и Висконсину, државама на северу. Те државе су веома важне јер су управо оне донеле Трампу победу 2016. године. Очекује се да Афроамериканци дају 15-25 одсто гласова на следећим изборима само из ових држава. Такође, у Калифорнији у неким дистриктима, републиканци ће моћи да остваре победу. Она је велика држава од преко 40 милиона људи, а у неким крајевима, поготово у унутрашњости државе, изражена је протестантска етика, где су грађани сличнији онима са “Мидвеста” - подвлачи Рајић.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.