ТРАМП ШАЉЕ ТИМОВЕ УБИЦА ЗА ЛИКВИДАЦИЈУ?! Бивши амерички председник поделио свој план најближим сарадницима, а ОВО је разлог (ВИДЕО)
Доналд Трамп, бивши председник Сједињених Држава, наводно планира да пошаље тимове убица да ликвидирају лидере нарко-картела у суседном Мексику. Како је пренео угледни магазин "Rolling стоне", позивајући се на три различита извора, Трамп је ове планове изнео у разговору са најближим сарадницима.
Он није прецизирао детаље како мисли да на територију суседне суверене државе посаље америчке трупе да елиминишу вође нарко-картела, нити колико би њих било. Трамп је ову идеју изнео у разговору са најмање једним конгресменом из Републиканске странке. Наводно би се слање америчких специјалаца извршило са или без пристанка власти у Мексико Ситију.
У неким од ових дискусија, Трамп је инсистирао да америчка војска има "чвршће убице од њих" и питао се зашто ове мисије атентата нису раније спровођење, тврдећи да би елиминисање шефова нарко-картела увелико допринело отежавању спровођења њихових операција и унело страх у њихова срца. У ствари, верзије ове стратегије су заиста испробане и раније у дуготрајном међународном рату против дроге, укључујући и Мексико, где је тамошња влада уз подршку САД, посветила значајне ресурсе да збрише што је могуће више шефова нарко-картела, али то није успело.
Током неких од ових разговора, Трамп је ове предлоге упоредио са војним нападом 2019. године који је он наредио, а чији је циљ била ликвидације вође ИСИС Абу Бакра ал-Багдадија. Трамп је инсистирао да би САД требло да приступе вођству нарко-картела на исти начин.
Један од извора, који је о том питању разговарао са Трампом раније ове године, подсећа да је бивши председник рекао да би америчка влада требало да има "листу за одстрел нарко-босова", а на којој би се налазили најмоћнији и најозлоглашенији картели и њихове вође и да би задатак америчких специјалаца требало да буде њихова ликвидација или заробљавање током владавине друге Трампове администрације.
Портпарол Доналда Трампа није одмах одговорио на упит да прокоментарише ове наводе. Како је "Rolling Стоне" известио прошле године, Трамп је својим политичким саветницима наложио да му доставе избор војних опција за напад на мексичке нарко-картеле, ако поново освоји Белу кућу.
Ово је укључивало сценарије за потенцијалне ваздушне нападе, нападе беспилотним летелицама, распоређивање америчких трупа и друге облике ратовања за борбу против вођа великих нарко-картела, које је Трамп дуго исмевао као неке "лоше момке".
Пре само неколико година, концепт Трампове или било које модерне администрације која би извршила инвазију или бомбардовање Мексика - са и без одобрења мексичког председника - увелико би био посматран као измишљотина или пуки испад, чак и од стране екстремне фигуре као што је 45. врховни командант.
Међутим, последњих година, политичке опције су отишле много даље од Трамповог изражавања фрустрација и ушле су у главни ток Републиканске партије. Think танкови усклађени са програмом "Учинимо Америку поново великом" (МАГА), као што су Центар за обнову Америке и Амерички институт за политику, објавили су документе о политици који снажно подржавају употребу значајне војне силе против ових криминалних организација.
Један од ових планова, који је написао бивши Трампов званичник Кен Кучинели, а који је приватно упућен Трампу 2023. носи наслов - Време је да се води рат против транснационалних нарко-картела. Гувернер Флориде Рон Десантис, бивши Трампов главни ривал на страначким изборима, обећао је да ће, ако буде изабран за председника, наредити специјалним снагама да уђу у Мексико "првог дана".
Све већа листа утицајних посланика републиканаца јавно подржава нову војну акцију у Мексику. Прошле године, сенатори Линдзи Грем и Џон Кенеди најавили су закон који ће војсци дати овлашћење да прати ове организације где год да постоје, што је довело до тога да мексички лидер Андрес Мануел Лопез Обрадор осуди то као "увреду за народ Мексика".
Војни стручњаци, страни лидери, па чак и Трампов бивши саветник за националну безбедност Џон Болтон, упозорили су на низ предлога за инвазију на Мексико. Неки тврде да покретање америчке офанзиве или инвазије, једноставно речено, неће решити проблем. Други такође истичу да је Мексико амерички партнер, а не противник, и да би предузимање такве једностране акције уништило дипломатске односе и вероватно изазвало огроман хаос и допринело ерупцији насиља.
- Третирати ово као војни проблем је само аналитички, а из перспективе политике, потпуно нетачно, остављајући по страни правна и уставна питања о томе да ли председник то уопште може да уради - каже Мет Дус, бивши саветник за спољну политику сенатора Бернија Сандерса, који тренутно ради у Центру за међународну политику и додаје:
- Очигледно је да је Мексико наш јужни сусед, али ако погледате неке од акција које је председник Бајден ауторизовао у Сирији и другде, његова овлашћења су већ веома широка. И колико год да је лоша инвазија Трампа на Мексико, Трамп би могао само да тврди да делује у континуитету извршне власти. Агресивнији је, експанзивнији, али не потпуно изван граница на који су администрације користиле ове алате. Цео уставни поредак вођења рата је потпуно изокренут током деценија после напада од 11. септембра. Трамп или било који други председник у суштини могу да започну ратове где год и кад год желе. -
Извор: Србија Данас/Телеграф/Аутор: О.С.