Преминуо "црни пуковник" руске авијације Виктор Алкснис
Пуковник руске авијације Виктор Алкснис, познати као "црни пуковник", преминуо је у 74. години у региону Москве.
Вест о смрти Алксниса, бившег посланика Државне думе и сарадника бившег министра одбране тзв. ДНР Игора Стрелкова и аутор Телеграм канала "Црни пуковник", објавила је његова ћерка Ирина Алкснис. Она је рекла да је њен отац провео "последња три дана" на одељењу васкуларне интензивне неге Регионалне клиничке болнице у Митишчију и изразила захвалност особљу на бризи и пруженој помоћи његовој породици.
- Да бисмо спречили спекулације. У ноћи 30. децембра, тата је имао хеморагични мождани удар, одмах је пао у дубоку кому. Чим се појави информација о сахрани, одмах ћу је објавити - написала је Ирина 2. јануара на каналу "Црни пуковник".
Последња објава у име самог Алксниса на каналу датирана је од 28. децембра. У њој је бивши посланик и војник разговарао о извињењу које је председник Владимир Путин упутио азербејџанском лидеру Илхаму Алијеву због пада путничког авиона Азербејџан ерлајнс у Казахстану 25. децембра.
Неколико војних блогера је на овај или онај начин писало или помињало Алкснисову смрт, а супруга Стрелкова, Мирослава Регинскаја, изразила је саучешће.
- Совјетски официр, патриота, који је цео живот провео бранећи наше сународнике у бившим републикама. Виктор Имантович је био ватрени присталица руског пролећа. Искрен, непоколебљив, никада не одступа од својих идеала – то је оно што је Виктор Алкснис. Увек ће нам свима недостајати - написала је.
Виктор Алкснис је унук руског војсковође Јакова Алксниса, који је ухапшен 1937, погубљен 1938, а рехабилитован 1950-их. Рођен је 21. јуна 1950. године у селу Таштагол у Кемеровској области, где су му родитељи радили у руднику гвожђа.
Алкснис се 1957. године, након рехабилитације његовог деде, са породицом преселио из Сибира у Ригу. Завршио је Вишу војну ваздухопловну инжењерску школу у Риги по имену Јаков Алкснис. Служио је у совјетској, затим руској војсци до октобра 1992. године, као противник независности Летоније. Пре неколико година је у медијима тврдио да му је у независној Летонији понуђено место министра одбране, али да је он то одбио.
Своју политичку активност започео је 1988. јавним иступањем против циља повлачења Летоније из СССР-а. Подржавао је Државни комитет за ванредне ситуације током пуча у августу 1991. године. У интервјуу порталу Накануне 2021. године, Алкснис је назвао акције пучиста "последњим очајничким покушајем очувања јединства земље". Он је изнео мишљење да председник СССР-а Михаил Горбачов сноси личну одговорност за "довођење огромне земље у колапс".
Србија Данас/Телеграф