Преминуо КОНТРОВЕРЗНИ ХИРУРГ који је детету пресадио срце павијана! ПОСЛЕ ТОГА У МЕДИЦИНИ НИШТА НИЈЕ БИЛО ИСТО
Леонард Бејли, хирург који је отворио ново поглавље у медицини, пресадивши новорођеној девојчици срце павијана и због тога претрпео гомилу критика, преминуо је након дугогодишње борбе са раком у 76. години.
Бејлијева одлука да срце мајмуна величине ораха пресади 12 дана старом новорођенчету изазвала је велики међународни интерес и покренула много моралних и етичких питања о коришћењу животињских срца, бубрега и других органа за пресађивање људима.
Критика је било толико да пресађивање органа са других врста није до данас постало стандард у медицини.
ХОРОР ПРЕД ОТВАРАЊЕ АУТО-САЛОНА: Пет особа погинуло, ватрогасци 14 повређених извукли испод рушевина!
ДЕВОЈЧИЦА (16) ОБЈАВИЛА АНКЕТУ НА ИНСТАГРАМУ На језиво питање 69 процената људи одговорило ДА. Након тога пронађена је МРТВА
ТРАГЕДИЈА НА СВАДБИ! Девојка заплесала уз омиљену песму, па пала МРТВА!
Бејлија, хирурга из калифорнијског градића Ломе Линде, та операција 1984. претворила је у водећи светски ауторитет у трансплантацији срца. Доктор из малог града изненада је постао међународно познат као вешт и храбар хирург који је спреман да руши баријере.
Али, за то је платио високу цену.
Оштро су га критиковале и колеге из струке, али и активисти за заштиту животиња. Опасност је била толика да су му сугерисали да на једном скупу у Лома Линди, где је требало да говори о операцији, носи панцир. На крају је одустао од тог предавања.
Чак је и Кристијан Барнард, јужноафрички хирург који је редефинисао медицинске приручнике са првом светком трансплантацијом срца, рекао да је Бејли операцијом на девојчици отишао предалеко.
Беба је тежила једва нешто више од два килограма када су лекари закључили да ће вероватно да умре од синдрома, односно једне врсте срчане мане коју је било немогуће исправити реконструктивном хирургијом.
Будући да није имао срце новорођенчета Бејли се одлучио на радикалан потез. Иако је девојчица умрла 21 дан после, операција је доживљена као револуционарна.
- Са много осећаја се говори о срцу, али то је заправо само пумпа. Душа није у срцу, душа је у мозгу - рекла је мајка девојчице у једном интервјуу.
Леонард Ли Бејли рођен је 1942. у Такоми и након завршетка колеџа уписао је медицински факултет у Ломи Линди. Специјализовао се у педијатријској болници у Торонту и тамо сведочио како су многа, иначе, здрава деца, умирала од урођених срчаних мана.
- Тих дана родитељима су говорили или да оставе дете да умре у болници или да га одведу да умре у свом дому - рекао је Бејли 2009. године.
Бејли је у болници извео 375 трансплантација срца новорођенчади, укључујући и ону прву са новорођенчета на новорођенче. Једно од деце које је спасио кренуло је касније његовим стопама.
Лавица напала девојчицу у Зоо врту! Шапом јој одрала кожу са главе, дете у ТЕШКОМ СТАЊУ (ФОТО)
Анестезиолог оптужен да је отровао више од 50 пацијената, како би их "спасао у задњем трену" и испао херој
МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ОТКРИЛА СИЛОВАТЕЉУ ДА ЖРТВА ЗНА ЊЕГОВ ИДЕНТИТЕТ, ПА ЈЕ ОН ОПЕТ СИЛОВАО: Пропуст болнице са тешким последицама
Признао је "катастрофалну" одлуку да узме срце павијана који је имао другачију крвну групу од девојчице. Она је била крвна група 0, а павијан АБ.
- Да је беба имала крвну групу АБ данас би била жива - рекао је тада он.