Прерано ОТПИСАНА: Како је победа немачке ЧЕЛИЧНЕ ЛЕЈДИ у Вестфалији УПЛАШИЛА Шулца а СМИРИЛА Брисел?
Увертира пред изборе 24. септембра
За Ангелу Меркел ова година је од пресудног значаја јер ће се 24. септембра знати да ли ће немачка челична лејди узети још један мандат. Популарност Ангеле Меркел прошле године нагло је кренула да опада У Немачкој услед мигрантске кризе и велике забринутости самих грађана због нереда које су „пристигли“ мигранти кренули да праве. Главни узрок осетно смањене популарности немачке канцеларке била је нејна политика „отворених врата“ према избеглицама.
ШУЛЦ НАКОН ПОРАЗА: Побеђујемо и губимо заједно, сада да се запитамо шта да променимо
НЕМАЧКА И ДАЉЕ УЗ АНГЕЛУ: Разбила Шулца тамо где је најјачи
Да подсетимо, Меркел од почетка избегличке кризе заступала прилично великодушну политику према избеглицама. Показатељ те великодушности, измеђуосталог, јесте и одлука Савезне владе Немачке 2015. године да издвоји 6 милијарди евра за прихват избеглица. Само прошле године Меркел је примила више од 1,1 милиона миграната
Политика отворених врата према избеглицама није наишла на одобравање јавности. Став јавности према Меркелиној политици према избеглицама наишао је на још веће негодовање јавности након пораста криминалних радњи миграната.
- Током првих шест месеци 2016. године у Немачкој, мигранти су починили 142.500 злочина, наводе из канцеларије федералне криминалистичке полиције. То је еквивалентно 780 злочина почињених од стране миграната сваки дан, што је повећање од скоро 40 одсто у односу на 2015. годину. Подаци укључују само оне злочине у којима су осумњичени ухваћени – наводи се у Извештају Савета међународне политике са Гејтстон института.
Мигранти и политика према Мигрантима Ангеле Меркел били су, али и још увек су, главна карта на коју играју политички противници немачке канцеларке – социјалдемократе Мартина Шулца. Пред одржавање регионалних избора у регионима Сарланд, Шлезвиг-Холштајн и Северна Рајна-Вестфдалија социјалдемократе су биле већи оптимисти него демохришћани Меркел који су, управо због страха да ће Меркел изгубити изборе, наговарали канцеларку да одустане од политике отворених врата. Тако су истраживања јавног мењења пре одржавања избора у Северној Рајни-Вестфалији показивала да су снаге социјалдемократа и Меркелине Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) изједначене.
Ле Пенова НАПУШТА политику: Велика НАДА Националног фронта ОДЛУКОМ шокирала СВЕ
Међутим, након одржаних избора у три региона, а нарочито након избора у најнасељенијој немачкој савезној држави Северној Рајни-Вестфалији, Анегла Меркел може да одахне јер су резултати избора показали да Меркел има велике шансе да добије и изборе у септембру. Победа Меркелних демохрићана, иако додуше са малим процентом разлике, над социјладмеократама у Рајни-Вестфалији дала је наду Маркел да ће освојити и четврти узастопни мандат. Победа у Рајни-Вестфалији је важна за Меркел јер су ту социјладемократе владале чак 39 година.
Шта се у међувремену догодило? Како је Меркел, од канцеларке којој је прошле године драстично опала популарност због политике према мигрантима, успела да поврати моћ?
- За њу важи да недраматично али ефектно решава проблеме, што је очигледно пресудило у очима гласача. За разлику од Шулца који је доживео велики ударац, гвоздена лејди је потврдила статус светске лидерке и неочекивано победила на изборима у три немачке регије - преноси Њујорк Тајмс.
Изгледа да су код немачких бирача политичко искуство и углед који Ангела Меркел ужива у свету превагнули над политиком отворених врата према мигрантима. Ипак, за Меркел још увек је рано да крене са слављем јер ће се победник знати 24. септембра.
МАКРОН НА ТЕЛЕФОНУ СА МЕРКЕЛОВОМ: Врло брзо у Берлину
Шулцов пораз на регионалним изборима предвиђа да ће лидер социјалдемократа највероватније проћи попут Марин ле Пен у Француској али и осталих популистичких лидера у Европи. Да подсетимо, Марин ле Пен је у другом кругу избора у Француској убедљиво поражена од централистичког кандидата Макрона. Међутим, упркос поразу популиста и десничара у Европи Брисел не треба прерано да крене са радовањем већ треба да га забрине раст њихове популарности. Тачно је да Брисел може да одахне, али само на кратко.